Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Ministerstwo Zdrowia chce usprawnić wypłatę odszkodowań za błędy medyczne dzięki ustawie o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjentów. Zakłada ona powstanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, utrzymywanego przez NFZ. Wysokość odszkodowania ma wynieść od 2 do 200 tys. zł w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia oraz od 20 do 100 tys. w przypadku śmierci.

Rzeczpospolita
–W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad ustawą umożliwiającą pracodawcom ustalenie, którzy pracownicy zostali zaszczepieni przeciw Covid-19. Osoby, które nie przyjęły wakcyny, mogłyby dzięki takiemu rozwiązaniu prawnemu zostać przesunięte na inne stanowisko.
–Do Sejmu trafi senacki projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych, który zakłada, że prawo do nieodpłatnych leków z tzw. listy S będzie przysługiwało osobom od 70. roku życia, a nie – jak obecnie – po ukończeniu 75 lat.

Dziennik Gazeta Prawna
–Na Wybrzeżu Kości Słoniowej wykryto pierwszy od 27 lat przypadek wirusa gorączki krwotocznej ebola. Zdaniem ministra Pierre’a Dimby jest to „importowany i izolowany” przypadek.
–Z ostatniej listy refundacyjnej opublikowanej przez resort zdrowia wynika, że cena szczepionki przeciw grypie firmy Sanofi zwiększyła się o 10% – do 51,5 zł. Prawdopodobnie na wrześniowej liście droższy będzie również preparat drugiego producenta.