Kraska z MZ: Spodziewamy się 1,3 tys. hospitalizacji wz. z COVID-19 w końcu IX

Ministerstwo Zdrowia zakłada, że z powodu COVID-19 hospitalizowanych będzie 1,3 tys. osób w końcu września, przy czym w tym czasie ok. 170 osób może wymagać pomocy respiratora, poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podał, że przyrost nowych potwierdzonych przypadków zarażenia wynosi 50% tydzień do tygodnia. W najbliższym czasie Rada Medyczna rozważy czy zasadne jest podawanie trzeciej, dodatkowej dawki szczepionki.

„Na koniec września […] przewidujemy, że tych łóżek [szpitalnych] może być zajętych w Polsce ok. 1,3 tys. Jeżeli chodzi o respiratory tych pacjentów wymagających terapii, z naszych prognoz na koniec września będzie 170 osób. Czyli widzimy, że to, co mamy w tej chwili będzie podwojone na koniec września” – powiedział Kraska w radiowej Jedynce.

Obecnie w szpitalach przebywają 704 osoby z rozpoznanym COVID-19, przy czym 80 z nich jest podłączonych do respiratora.

Wiceminister poinformował, że ostatniej doby odnotowano 269 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

„Jeżeli porównamy to do poprzedniego poniedziałku, […] to jest wzrost o 47%. Czyli w dalszym ciągu ten trend wzrostowy jest bardzo duży. […] Jest to bardzo niepokojące, ponieważ kilka tygodni temu te wzrosty były na poziomie 17%, 19%” – podkreślił.

Z wypowiedzi wiceministra wynika, ze Rada Medyczna może się wkrótce zająć rekomendacją dot. podawania trzeciej, dodatkowej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

„W wielu krajach pojawia się nie tylko hasło, że podajemy trzecią dawkę, ale także to się dzieje w sposób już praktyczny. Myślę, że na kolejnej, tej nadchodzącej Radzie Medycznej ten temat będzie na pewno poruszany, ponieważ doświadczenia tych krajów, które już wprowadzają tę trzecią dawkę pokazują, że ta odporność powinna być podniesiona, szczególnie wobec tego wariantu Delta, który jest zdecydowanie bardziej zakaźny od poprzedniego, więc ta nasza obrona musi być silniejsza” – zaznaczył wiceminister.

„Myślę, że rozważenie tej trzeciej dawki jest jak najbardziej zasadne i myślę, że takie decyzje niedługo zapadną” – dodał.

(ISBnews)