Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z analizy przeprowadzonej przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że we wszystkich zawodach medycznych lepiej zarabiają mężczyźni. Największa dysproporcja dotyczy lekarzy – mediana przychodów lekarek wynosi 13,9 tys. zł, podczas gdy w przypadku mężczyzn jest to 21,2 tys. zł.
–Do konsultacji społecznych skierowany został projekt zmian w rozporządzeniu ministra zdrowia ws. skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej. Zakłada on dalszą cyfryzację systemu ochrony zdrowia poprzez możliwość wystawiania e-skierowań w zakresie rehabilitacji leczniczej oraz psychiatrii i leczenia uzależnień.

Rzeczpospolita
–Jak podaje „Rz”, powołując się na dane resortu zdrowia, zgony osób zakażonych koronawirusem po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia wyniosły 1,68% wszystkich przypadków śmierci związanych z Covid-19. Z kolei 0,75% w pełni zaszczepionych osób zostało zakażonych koronawirusem. W środę odnotowano 533 nowe przypadki Covid-19 i 11 zgonów, w szpitalach przebywało 588 chorych.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział uregulowanie wyceny świadczeń medycznych, które ma zaspokoić oczekiwania płacowe przedstawicieli zawodów medycznych. W II półroczu wyceny procedur zostaną zwiększone o 1,2 mld zł. Zmiana będzie oznaczać przetransferowanie do szpitali ok. 750 mln zł w perspektywie półrocza. Oprócz tego 400 mln zł przeznaczone zostanie na zwiększenie wycen świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.