Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Na temat postulatów protestujących medyków minister zdrowia Adam Niedzielski będzie rozmawiał w ramach trójstronnego zespołu ds. zdrowia, a komunikacją z nimi zajmie się nowy wiceminister zdrowia, politolog Piotr Bromber, dotychczasowy dyrektor lubuskiego oddziału NFZ. Bromber ma się również zająć zmniejszeniem liczby specjalizacji lekarskich.

Gazeta Wyborcza
–Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, Polska otrzyma w tym roku 3–5 mln dawek szczepionek przeciw grypie, z czego apteki dostaną nie mniej niż 1,36 mln dawek, a przychodnie zdrowia – minimum 760 tys. Zdaniem ekspertów bardzo trudno oszacować zapotrzebowanie na szczepionki w Polsce, w zeszłym roku przeciwko grypie zaszczepiło się 6% populacji, 2 lata wcześniej – 4%.

Dziennik Gazeta Prawna
–Według modelu stworzonego na zlecenia Ministerstwa Zdrowia między 2037 a 2040 r. nadejdzie moment, w którym w Polsce będzie zbyt wielu lekarzy. Do tego czasu jednak będziemy zmagać się z ich niedoborem. Obecnie polski wskaźnik liczby lekarzy w przeliczeniu na liczbę mieszkańców należy do najniższych w Europie.
–Podczas poniedziałkowej konferencji Pracodawców RP i Fundacji Telemedyczna Grupa Robocza dyskutowano na temat projektu rozporządzenia ministra zdrowia ws. standardu organizacyjnego udzielania świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Specjaliści nie zgadzają się z propozycjami zawartymi w projekcie (m.in. teleporady nie będą możliwe w przypadku pacjentów z chorobami nowotworowymi, nowymi objawami choroby przewlekłej czy pierwszej wizyty u danego lekarza), ich zdaniem o rodzaju wizyty nie powinny decydować arbitralne przepisy, lecz stan zdrowia i wybór pacjenta oraz wiedza lekarza.