Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że rozmowy o ewentualnych obostrzeniach będą prowadzone, gdy dzienna liczba zakażeń przekroczy 1000 przypadków, co nastąpi prawdopodobnie w tym tygodniu. Obecnie średnia nowych dziennych zakażeń wynosi 600. Najtrudniejsza sytuacja panuje w woj. lubelskim, podlaskim, zachodniopomorskim i podkarpackim.
–W poniedziałek firmy BioNTech i Pfizer ogłosiły, że ich szczepionka przeciw koronawirusowi może być stosowana u dzieci od 5. do 11. roku życia. Zapowiedziały też, że złożą wniosek do Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków i do właściwych urzędów w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii o zatwierdzenie preparatu dla tej grupy wiekowej. U dzieci będzie stosowana zmniejszona dawka preparatu.
–Protest medyków zmienił formę z białego miasteczka na cichy dyżur, a Komitet Protestacyjno-Strajkowy zdecydował się na spotkanie z nowym wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem. Członkowie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zapewniają, że oczekują przynajmniej zastosowania wskaźników wynagrodzeń zaproponowanych przez Senat w toku prac legislacyjnych nad ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.
–W projekcie nowelizacji rozporządzenia ws. programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego zapisano rozwiązanie pozwalające włączyć do programu placówki bez własnego oddziału psychiatrii. Projekt zmienia również wymagania wobec liczby personelu w danych placówkach.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem Rady Medycznej możliwość przyjęcia trzeciej przypominającej dawki szczepienia przeciw Covid-19 powinna objąć wszystkie osoby po 60. roku życia, a także przedstawicieli środowiska medycznego. Rada postuluje także, aby zniesiony został zapis o tym, że trzecią dawkę mogą otrzymać wyłącznie osoby, które zaszczepiły się preparatami genetycznymi. W Polsce trzecia dawka jest obecnie dostępna tylko dla osób z obniżoną odpornością.