Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–11 dni od rozpoczęcia protestu medycy przystąpili do pierwszych rozmów z Ministerstwem Zdrowia, reprezentowanym przez wiceministra Piotra Brombera. Wiceminister ocenił, że na jednym spotkaniu rozmowy się nie skończą. Jak podaje „GW”, rzecznik Komitetu Strajkowego Gilbert Kolbe przekazał wczoraj, że podczas rozmów nastroje medyków oczekujących w białym miasteczku są dobre.
–Nikt nie stanął do wtorkowej licytacji 418 respiratorów, które Ministerstwo Zdrowia kupiło w zeszłym roku od spółki E&K za 47 700 euro za sztukę. Ich cenę wywoławczą ustalono na 30 tys. zł. Na kolejnej licytacji cena ma zostać obniżona.

Rzeczpospolita
–Rząd wciąż nie zdecydował o skierowaniu do Sejmu projektu zmian pozwalającego na przesuwanie niezaszczepionych pracowników, mimo że został on zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Dziennik Gazeta Prawna
–Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w ramach planowanych zmian w tegorocznej ustawie budżetowej na ochronę zdrowia przeznaczony zostanie dodatkowy 1 mld zł, m.in. na wynagrodzenia dla lekarzy.
–Trzecia dawka szczepienia przeciw Covid-19 została udostępniona w Polsce nie tylko osobom w trakcie chemio- czy dializoterapii, lecz także osobom po 50. roku życia i wszystkich chętnym pracownikom służby zdrowia.
–Ministerstwo Zdrowia rozważa umożliwienie w aptekach szczepień preparatem przeciwgrypowym, byłaby to jednak usługa odpłatna. Włączenie w szczepienia aptek odciążyłoby przychodnie i pozwoliłoby zaoszczędzić, dzięki czemu można by było wprowadzić darmowe szczepienia przeciw HPV, w pierwszej kolejności dla dziewczynek.