Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1234 nowych przypadkach Covid-19 – to pierwszy dzień od maja, kiedy liczba dziennych zakażeń przekroczyła 1 tys. Najwięcej nowych zakażeń – 220 – odnotowano w woj. lubelskim. Mimo wcześniejszych zapowiedzi ministra zdrowia o możliwych obostrzeniach po przekroczeniu granicy 1 tys. rząd nie zdecydował się na taki krok.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z przedstawionego w Kancelarii Prezydenta raportu Instytutu Jagiellońskiego wynika, że system opieki zdrowotnej był źle przygotowany do walk z pandemią, a w jej trakcie podejmowano błędne decyzje. Raport krytycznie ocenia także brak kadr, strategii zarządzania i małe możliwości wykrywania Covid-19. Autorzy rekomendują utworzenie Funduszu Rezerwy Bezpieczeństwa, a także powołanie pełnomocnika ds. bezpieczeństwa lekowego.
–Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Wynika z niego, że koroner będzie miał maksymalnie cztery godziny od przyjęcia wezwania na dokonanie oględzin ciała, badania pośmiertne oraz ustalenie tożsamości osoby zmarłej.

Gazeta Wyborcza
–Z ocen ekspertów wynika, że aby zapewnić wystarczającą opiekę senioralną, na każde 700 osób po 65. roku życia powinien przypadać jeden geriatra. Oznacza to, że w Polsce powinno pracować 8,5 tys. lekarzy tej specjalności, jest ich tymczasem ok. 400.
–W Warszawie w wyniku planowanego połączenia Szpitala Bielańskiego i porodówki przy Inflanckiej ma powstać Instytut Zdrowia Kobiet, którego celem będzie kompleksowe podejście do zdrowia kobiet. To innowacyjna inicjatywa w skali kraju.