Krakowska fabryka Teva ma 90 lat

Fabryka leków przy ul. Mogilskiej w Krakowie jest jednym z największych zakładów farmaceutycznych w Polsce, wytwarzającym obecnie około 3,5 miliarda tabletek i kapsułek rocznie. Znana jest z produkcji Vibovitu, Flegaminy czy Aviomarinu. W rozbudowę i modernizację zakładu Teva zainwestowała ponad 70 mln USD w ciągu ostatnich 10 lat.

Historia fabryki w dzielnicy Grzegórzki rozpoczyna się w 1931 roku, kiedy zawiązała się „Dr A. Wander Spółka Akcyjna”. Po wojnie firma przeszła pod zarząd państwowy i funkcjonowała początkowo jako Wytwórnia nr 10, a następnie otrzymała nazwę POLFA Kraków. Obecnie zakład należy do światowego koncernu farmaceutycznego Teva.

Od początku swojego istnienia zakład w Krakowie słynął z produkcji witamin. Pierwszym produktem zakładu była Ovomaltine zachwalana jako „naturalna odżywka zawierająca czynne witaminy”. Co ciekawe, zakład produkował wtedy także proszki do pieczenia, budynie oraz słynną „mąkę zdrowotną do wypieku chleba Dr. Wandera”. Drugim flagowym produktem witaminowym w tamtych czasach był Jemalt – tranowo-słodowy preparat dla dzieci w postaci smacznego proszku.

„Co roku wytwarzamy około 3,5 miliarda tabletek i kapsułek leków, które pomagają pacjentom w Polsce i na całym świecie – od Niemiec, przez Francję, Holandię, Rosję,
po Peru, Chile, RPA i Kanadę. Produkcja na różne rynki niesie za sobą dodatkowe wymogi regulacyjne, konieczność dostosowania opakowań, druków informacyjnych, ale łączy je wspólny mianownik – jakość. Tu nie ma kompromisówi gdziekolwiek trafia lek z krakowskiej fabryki, można mieć pewność, że został wytworzony zgodnie z najwyższymi standardami produkcji” – komentuje Katarzyna Siatka, Dyrektor ds. Operacyjnego Łańcucha Dostaw w Krakowie.

Teva Pharmaceutical Industries z siedzibą w Izraelu jest największym na świecie producentem leków generycznych z portfelem produktów zawierającym ponad 1800 cząsteczek wykorzystywanych w produkcji leków generycznych stosowanych w prawie wszystkich obszarach terapeutycznych.
W Polsce Teva należy do pierwszej trójki firm krajowego rynku farmaceutycznego, z portfelem produktów zawierającym wysokiej jakości leki stosowane przez pacjentów w takich obszarach terapeutycznych jak kardiologia, choroby układu oddechowego, ośrodkowy układ nerwowy, leczenie bólu w chorobach onkologicznych oraz produktów wykorzystywanych w leczeniu objawów przeziębienia i grypy.