Kraska z MZ: Nie planujemy obostrzeń, ewent. decyzje podejmą lokalne SANEPID-y

Polski rząd nie planuje żadnych obostrzeń w gospodarce w związku z pandemią COVID-19, jeżeli jednak byłoby to konieczne, ewentualne decyzje będą podejmowane na poziomie powiatów i miast przez lokalne stacje sanitarno-epidemiologiczne, poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podał, że dzisiaj zanotowano 2 085 nowych przypadków zakażenia, co stanowi wzrost o 70% w stosunku do ubiegłego tygodnia.

„Nie planujemy jakichś obostrzeń, jeżeli chodzi o gospodarkę, bo myślę, że w tej chwili żadnego kraju w Europie na to nie stać. Będziemy – jeżeli będziemy – reagowali powiatowo, w skali punktowej” – powiedział Kraska w radiowej Jedynce.

„Mam nadzieję, że do takich obostrzeń nie dojdzie” – dodał.

W październiku na terenie kraju obowiązują takie obostrzenia, jak w poprzednich miesiącach.

Pytany o to, kiedy i jak rząd planuje reagować, jeżeliby zaszła taka potrzeba, Kraska powiedział: „Na pewno te wszystkie miejsca, gdzie jest dużo osób, gdzie osoby się gromadzą, gdzie są blisko siebie, to będzie lokalna decyzja stacji sanitarnych, czy to będzie dotyczyło szkół czy jakichś imprez czy innych zgromadzeń”.

„Ale to będą bardzo indywidualne decyzje, nie ogólnopolskie, tylko powiatami lub nawet miastami” – zastrzegł.

Poinformował także, że nie ma planów wprowadzania obostrzeń na Wszystkich Świętych.

„Zobaczymy, jaka będzie sytuacja przed 1 listopada, ale w tej chwili nie planujemy na Wszystkich Świętych żadnych obostrzeń” – powiedział.

Dzisiaj zanotowano 2 085 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, co stanowi wzrost o 70% w stosunku do stanu sprzed tygodnia.

(ISBnews)