Polfarmex inwestuje w nową linię pakującą

Zakład farmaceutycznej spółki Polfarmex w Kutnie wzbogacił się o nową linię pakującą, złożoną z blistrownicy oraz kartoniarki jednostkowej i kartoniarki zbiorczej.
Nowa blistrownica zwiększy produkcję blistrów o ok. 60 proc. w stosunku do obecnie pracującego modelu. Natomiast w przypadku kartoniarki jednostkowej, wydajność pakowania produktów leczniczych do opakowań jednostkowych wzrośnie ponad dwukrotnie. Z kolei sam proces pakowania kartoników jednostkowych leków w opakowania zbiorcze będzie odbywał się w sposób automatyczny.

Planowany termin wprowadzenia linii do bieżącej produkcji to przełom listopada i grudnia tego roku. Tym samym zakład produkcyjny kutnowskiego producenta leków generycznych będzie dysponował łącznie 5 liniami blistrująco-pakującymi w obszarze suchych form leków.

Poza zwiększeniem wydajności produkcji, inwestycja jest związana także z rozwojem kompetencji firmy jako potencjalnego wytwórcy kontraktowego oraz ze zrealizowaną jeszcze w ubiegłym roku modernizacją parku maszynowego Laboratorium Formulacji. Umożliwia on prace badawczo-rozwojowe nad produktami leczniczymi w postaciach farmaceutycznych, dotychczas niewystępujących w portfolio spółki (tabletki wielowarstwowe o modyfikowanym uwalnianiu substancji czynnej), zgodnie ze strategią tworzenia leków generycznych z wartością dodaną (GX+).

„Nowe urządzenia to cała gama wymiernych korzyści. Po pierwsze zwiększamy możliwości produkcyjne. Kolejna korzyść to unowocześnianie technologiczne firmy. Musimy stale przewidywać i wyprzedzać potrzeby firmy, a nie za nimi nadążać. Dlatego inwestowanie w linie produkcyjne, w technologię w całej strukturze, to proces, który trwa nieprzerwanie. Rozwijając jeden obszar, automatycznie, jak w systemie naczyń połączonych, doskonalimy warunki działania w innych” – wyjaśnia cytowany w komunikacie Jarosław Stępniak, Główny Technolog w Grupie Polfarmex.

To nie jedyna inwestycja w obszar wytwarzania w Kutnie. Wcześniej park maszynowy zyskał nowoczesną suszarnię, mieszarko-granulator i powlekarkę, co pozwoliło dostosować proces produkcji w skali przemysłowej do wymagań procesów rozwojowych produktów leczniczych w obszarze półtechnicznym.

Poczynione inwestycje wprost wynikają z głównych założeń długofalowej strategii rozwoju Grupy Polfarmex. Opiera się ona na trzech filarach:
Rozwój leków generycznych z wartością dodaną (GX+)
Dalszy rozwój linii produktów wziewnych na bazie zdobytej wiedzy i doświadczenia w zakresie wytwarzania proszkowych inhalatorów wielodawkowych.
Rozwoju leków biotechnologicznych w tym opracowanie technologii otrzymywania biopodobnego analogu insuliny ludzkiej

Polfarmex S.A. istnieje na rynku ponad 30 lat, zatrudnia ponad 700 osób. Produkty firmy są dostępne na 15 zagranicznych rynkach. Specjalizuje się w produkcji leków generycznych na receptę (Rx) z zakresu pulmonologii, kardiologii, gastrologii, neurologii, dermatologii oraz ginekologii. Oferuje też szeroką gamę leków dostępnych bez recepty (OTC), suplementów diety oraz kosmetyków. Oferta spółki zawiera ponad 100 produktów i jest systematycznie rozszerzana.