Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustaw podatkowych zawartych w Nowym Ładzie. Wynika z niej, że od 2022 r. nie będzie można odliczyć od podatku składek zdrowotnych, zmienią się także zasady obliczania ich wysokości dla przedsiębiorców.
–Dobiegają końca rozmowy Komitetu Protestacyjno-Strajkowego medyków z wiceministrem zdrowia ds. dialogu Piotrem Bromberem. W wtorek odbędzie się przedostatnie spotkanie, ostatnie wyznaczono na 7 października. Medycy mają nadzieję, że do tego czasu strona rządowa zaakceptuje ich postulaty płacowe.

Dziennik Gazeta Prawna
–Polska przekazał łącznie innym krajom 7 mln szczepionek przeciw Covid-19. Najwięcej dawek sprzedano Hiszpanii, Norwegii i Australii (odpowiednio – 2,4 mln sztuk szczepionek Pfizera oraz po milionie wakcyn Moderny i Pfizera). W tym tygodniu 55 tys. sztuk szczepionki zostanie wysłanych do Kirgistanu, dawki z Polski może też otrzymać Jemen.
–Europejska Agencja Leków wyda dziś rekomendację dotyczącą podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19. Eksperci prawdopodobnie zalecą taki zastrzyk seniorom. Jak wynika z danych opublikowanych w „New England Journal of Medicine”, podanie trzeciej dawki osobom po 60. roku życia 19-krotnie zmniejsza ryzyko ciężkiej postaci Covid-19.
–Średni czas oczekiwania na świadczenia medyczne w Polsce wynosi 3,4 miesiąca, wynika z raportu fundacji Watch Health Care i stołecznej izby lekarskiej. Na wizytę u specjalisty czeka się średnio 2,9 miesiąca, a na badanie diagnostyczne – 1,9 miesiąca.