Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Minister zdrowia Adam Niedzielski w audycji radia RMF FM powiedział, że ratownictwo medyczne być może powinno zostać w jakiś sposób upaństwowione. Obecnie, jak podkreślił, to minister zdrowia przekazuje pieniądze na ratownictwo przez wojewodów, jednak właścicielami stacji pogotowia ratunkowego są marszałkowie, którzy mogą mieć swoje interesy polityczne. Rzecznik resortu dodał, że w projekcie ustawy o systemie ratownictwa medycznego pojawia się propozycja, by stacje znajdowały się w zarządzie wojewodów.

Dziennik Gazeta Prawna
— Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, że mimo rosnącej liczby zakażeń Covid-19 nie ma mowy o powrocie do nauki zdalnej czy innych daleko idących obostrzeniach. Głównym powodem zmiany postępowania jest nabycie odporności populacyjnej na poziomie ok. 70%. To sprawia, że przebieg epidemii się zmienia, sytuacja jest jednak zróżnicowana geograficznie – najgorsze parametry (niska wyszczepialność, wysoka średnia wieku) odnotowywane są w województwach wschodnich.
–Nowo wydane zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zakłada wprowadzenie na stałe instytucji koordynatora w podstawowej opiece zdrowotnej. Zdaniem medyków jest to próba obciążenia odpowiedzialnością za ewentualne fiasko opieki koordynowanej POZ. Problematyczny jest zakres obowiązków, jakie miałyby należeć do koordynatorów, oraz wysokość finansowania.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW” (za „Super Expressem”), Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego szpitala na Koszarowej i członek Rady Medycznej, dostał policyjną ochronę. To skutek gróźb, które lekarz otrzymuje od osób negujących pandemię koronawirusa, skuteczność szczepionek czy konieczność noszenia maseczek.