Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Fundusz Medyczny, powstały zgodnie z ustawą wprowadzoną późną jesienią 2020 r., miał wspierać zasadniczy system ochrony zdrowia, zwłaszcza leczenie onkologiczne, leczenie chorób rzadkich u dzieci oraz leczenie za granicą. Jak podaje „GW”, z 4 mld zł zgormadzonych w tym roku na kontach Funduszu wydano jednak 171 mln zł, co oznacza, że nawet zaplanowane wydatki zostały zrealizowane zaledwie w 1/10.

Rzeczpospolita
–Festiwal EnergaCAMERIMAGE to pierwsza duża impreza filmowa w Polsce, która będzie wymagać szczepień od swych uczestników. Dyrektor festiwalu Marek Żydowicz podkreślił, że wprowadzenie zabezpieczeń antycovidowych miało wpływ na wzrost liczby uczestników wydarzenia, zwłaszcza spoza Polski.
–Nowelizacja rozporządzenia ws. NOP oraz kryteriów ich rozpoznawania zakłada, że farmaceuci, mimo że wykonali do tej pory 80 tys. szczepień przeciw Covid-19, nie mogą zgłaszać niepożądanych odczynów poszczepiennych do sanepidu – prawo to przysługuje tylko lekarzom i felczerom.
–Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Trinity College Dublin i University of Edinburgh wynika, że osoby, które przed zakażeniem koronawirusem były przez kilka tygodni wystawione na promieniowanie UVB, mające kluczowe znaczenie dla produkcji witaminy D, przechodziły chorobę łagodniej i były mniej narażone na powikłania lub śmierć.