genXone miał 0,56 mln zł zysku netto, 0,93 mln zł EBITDA w III kw. 2021 r.

genXone odnotował 0,56 mln zł jednostkowego zysku netto w III kw. 2021 r. wobec 1,08 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 0,69 mln zł wobec 1,65 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik EBITDA sięgnął 0,93 mln zł w III kw., podano w komunikacie.

Przychody ze sprzedaży sięgnęły 2,91 mln zł w III kw. 2021 r. wobec 4,07 mln zł rok wcześniej.

„Trzeci kwartał br. przyniósł, podobnie jak w roku poprzednim, spadek liczby infekcji oddechowych. Z tego powodu spółka przeprowadziła mniejszą ilość testów niż w poprzednim kwartale. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt zwiększonej odporności społeczeństwa ze względu na poziom zaszczepienia. Niższy poziom zachorowań oraz uzyskanie tzw. paszportów covidowych przez cześć obywateli zmniejszyło zapotrzebowanie na testy molekularne w miesiącach letnich” – czytamy w komunikacie.

W I-III kw. 2021 r. spółka miała 4,79 mln zł jednostkowego zysku netto w porównaniu z 3,04 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 14,44 mln zł w porównaniu z 9,46 mln zł rok wcześniej. EBITDA w I-III kw. wyniosła 6,5 mln zł, co oznacza wzrost o 65% w stosunku do roku poprzedniego.

„Na wyniki spółki należy patrzeć z perspektywy dziewięciu miesięcy. Takie podejście wynika z charakterystyki sprzedaży produktów i rozwiązań związanych z sekwencjonowaniem nanoporowym, a także z sezonowości przebiegu pandemii i sprzedaży testów. Ponad 60-proc. wzrost EBITDA w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku w relacji do tego samego okresu, także bardzo dobrego 2020 roku, świadczy o wysokiej skuteczności operacyjnej spółki i właściwych wyborach kierunków rozwoju. Warto zauważyć, że podpisane w pierwszej połowie roku umowy z Sanepidami weszły w trzecim kwartale w sposób naturalny w okres czasochłonnego i intensywnego procesu wdrożenia systemów, który rozciąga się pomiędzy kwartałami. Mamy uzasadnioną satysfakcję, że już trzy znaczące państwowe placówki badawcze korzystają z posiadanej przez nas technologii, będącej jedną z niewielu na świecie, która pozwala w maksymalnym możliwym obecnie stopniu na identyfikację wariantów koronawirusa. Ta współpraca generuje i będzie generować kolejne korzystne efekty finansowe dla spółki” – skomentował prezes Michał Kaszuba, cytowany w komunikacie.

genXone S.A. działa w branży biotechnologicznej i zajmuje się wykorzystaniem technologii sekwencjonowania nanoporowego (NGS) w wielu obszarach nauki i biznesu, m.in. w diagnostyce genetycznej, przemyśle spożywczym, weterynarii czy rolnictwie. Akcje spółki są notowane na NewConnect od 2020 r.

(ISBnews)