Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że przyjęcie trzeciej dawki szczepienia przeciw Covid-19 wydłuży certyfikat covidowy do roku. Obecnie przy dwóch dawkach (lub jednej w przypadku szczepienia preparatem Johnson & Johnson) certyfikat jest ważny pół roku.
–Zespół ds. Covid-19 przy prezesie PAN zaapelował o szczepienia, wskazując, że kolejne badania wykazują korelację między zachorowaniami a poziomem wyszczepienia. Szczepionki w znacznym stopniu ograniczają liczbę ciężkich przypadków i zgonów.

Gazeta Wyborcza
–Fundusz Medyczny otrzymał w tym roku z budżetu państwa 4 mld zł, jednak wydał – jak podała „GW” – tylko 171 mln zł. Plan wydatków na przyszły rok jest zbliżony do tegorocznego, co oznacza, że Fundusz wyda w sumie ok. 2,2 mld zł, a otrzyma ponownie 4 mld zł. Organizacje skupiające pacjentów i pracodawców ochrony zdrowia zaapelowały o jak najszybsze przekazanie niewykorzystanych środków z Funduszu Medycznego do NFZ.
–W rządowym konkursie na najodporniejsze gminy wygrały trzy gminy z woj. mazowieckiego – Podkowa Leśna, Warszawa i Piaseczno. W sumie otrzymają one 5 mln zł, nagrodę należy przeznaczyć na dowolny cel związany z przeciwdziałaniem Covid-19.

Rzeczpospolita
–Austriacki rząd wprowadził drastyczne ograniczenia dla obywateli niezaszczepionych przeciw Covid-19. Nie mogą oni opuszczać miejsca zamieszkania bez ważnego powodu (np. wyjście do pracy, lekarza, udział w obrzędach religijnych). Obostrzenia dotyczą również osób, które przyjęły jedną dawkę preparatu, chyba że mają one ważny test PCR.