Infolinia i kampania sposobem na psychiatrię dzieciecią?

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w czwartek start kampanii „Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje”. „Problemy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży szczególnie w czasie epidemii są dla nas bardzo ważne. Nie możemy uciekać od nich pod pretekstem pandemii” – mówił minister podczas konferencji prasowej.

„Obserwujemy wysyp problemów psychicznych młodych ludzi. Nowy model systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży to sieć ponad 300 ośrodków wsparcia środowiskowego, który będą dostępne dla wszystkich” – dodawał Niedzielski.

Jednocześnie poinformował o uruchomieniu infolinii: 800 12 12 12, pod którą „dzieci mogą skierować swoje wątpliwości i chcą rozmawiać o emocjach, które im towarzyszą”.

Niedzielski zauważył, że w ośrodkach wsparcia środowiskowego czy też w szpitalach psychiatrycznych pojawiło się dużo nowych pacjentów, którzy zgłaszają poważne problemy, związane m.in. z samookaleczaniem i przejawami autoagresji. Jak wynika z najnowszych danych wzrosła ogólna zapadalność na schorzenia psychiczne w populacji rozwojowej. O ok. 30 proc. zwiększył się również odsetek dzieci i młodzieży szukających pomocy psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów.

„Nie można przejść nad tym do porządku dziennego” – podkreślał. Przypomniał, że ponad rok temu resort podjął wysiłek reformowania psychiatrii dziecięcej. Na ten cel ma zostać przeznaczonych 800 mln zł.