EMA: Decyzja w sprawie szczepionki dla 5-11 latków spodziewana w grudniu

Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie stosowania szczepionki przeciw SARS-CoV-2 u 5-11-latków spodziewana jest w grudniu, potwierdziła Agencja.

„Przedmiotem zainteresowania jest trwająca ocena aplikacji w sprawie stosowania szczepionki Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat. Nasz obecny harmonogram oceny prowadzi do możliwej konkluzji w grudniu, o ile dodatkowe dane czy analizy nie będą potrzebne” – powiedział kierownik ds. Biologicznych Zagrożeń Zdrowotnych i Strategii Szczepień Marco Cavalieri podczas konferencji prasowej.

Zapowiedział, że spodziewane są wnioski o stosowanie dawki przypominającej także od firmy Johnson&Johnson, trwają też rozmowy w tej sprawie z AstraZeneca. Obecnie jako dawkę przypominającą można stosować szczepionkę Pfizer-BioNtech oraz Moderny.

Pytany o stosowanie czwartej dawki, Cavalieri przypomniał, że „nie można wykluczyć, że dla niektórych pacjentów czwarta dawka może być potrzebna lub może być pomocna”.

Zaznaczył, że w chwili obecnej EMA gromadzi dane na ten temat i będzie je analizować, by określić, „jacy pacjenci mogliby potrzebować czwartej dawki w niedalekiej przyszłości”.

(ISBnews)