Niedzielski: mamy porozumienie ws. płac medyków

„Udało nam się osiągnąć jednogłośne stanowisko. Przez 3 tygodnie intensywnych rozmów na temat tego, jak poprawić ścieżkę wzrostu wynagrodzeń w ramach systemu ochrony zdrowia wpracowaliśmy realne rozwiązania” – ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski po spotkani trójstonnego zespołu ds. ochrony zdrowia w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog. „To kolejna sztuczka propagandowa Ministerstwa Zdrowia” – odpowiada Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia.

Jak podkreślał minister „jest to drugi krok w procesie podnoszenia wynagrodzeń w sektorze medycznym”.

„Szacunkowy koszt propozycji to ok. 6,5 mld zł. To ogromna kwota. Oznacza ona realny wzrost wynagrodzeń dla praktycznie każdego zawodu medycznego” – podkreślał Niedzielski. – „Od 1 lipca 2022 r. lekarz, lekarz dentysta otrzyma o 1800 zł więcej minimalnego wynagrodzenia, pielęgniarki z wykształcenie średnim przekwalifikowane do grupy z wyższym wykształceniem o 1400 zł”.

Jednak to nie kończy protestu medyków, ani trwającego od 11 września Białego Miasteczka 2.0. Jak ogłosił Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych
„Nasz protest trwa nadal. Nie podpisywaliśmy żadnych porozumień z ministrem. Nie znamy treści uzgodnień ministra z zespołem trójstronnym, w którym nie ma przedstawicieli naszego komitetu protestacyjno-strajkowego. Nie ma żadnego porozumienia z protestującymi pracownikami ochrony zdrowia. To jest kolejna sztuczka propagandowa Ministerstwa Zdrowia”.