Prezes Selvity: Nowa strategia będzie uwzględniała również akwizycje

Selvita pracuje nad przygotowaniem nowej strategii, która obok rozwoju organicznego będzie zakładała również dalsze akwizycje, poinformował prezes Bogusław Sieczkowski. Spółka planuje przedstawić dokument przy okazji prezentacji raportu rocznego. Selvita prowadzi obecnie rozmowy w sprawie przejęcia z kolejnymi podmiotami.

„Pracujemy już teraz nad tym, jak powinna wyglądać strategia rozwoju grupy w kolejnych latach. Myślę, że najpóźniej w następnym raporcie będą Państwo mieli szansę dowiedzieć się już więcej szczegółów w tym zakresie. […] Pokazujemy ambitne plany, a potem je przekraczamy – staramy się podejść do tego w taki sposób, aby to kontynuować także w przyszłości” – powiedział Sieczkowski podczas wideokonferencji.

Jak wskazał, nowa strategia będzie uwzględniała rozwój poprzez przejęcia.

„Zgodnie z tym, co obiecaliśmy, chcemy, żeby spółka kontynuowała rozwój także poprzez akwizycje. Jak już weszliśmy na tę ścieżkę, wierzymy w to, że także w kolejnych latach stopniowo będziemy dołączać kolejne podmioty do grupy Selvita” – powiedział prezes.

Poinformował, że spółka prowadzi obecnie rozmowy dotyczące kolejnej akwizycji, ale nie ujawnił, kiedy może do niej dojść.

„Będziemy bardzo powściągliwi z wszystkimi informacjami dotyczącymi takiego 'rozkładu jazdy’. Mogę tylko powiedzieć, że rozmawiamy z potencjalnymi targetami. […] Timing jest trudny do przewidzenia, a uchylenia rąbka tajemnicy spowoduje tylko i wyłącznie pogorszenie naszej pozycji, jeśli chodzi o rozmowy z potencjalnymi targetami” – dodał.

Jak podkreślił, akwizycja w Fideltę była bardzo udana i nie zaburzyła rentowności grupy.

„Akwizycja Fidelty miała też bardzo znaczący wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani jako spółka, która zwalidowała się już na rynku akwizycji – zaczęliśmy ze znacznie wyższego pułapu, niż sami zakładaliśmy. Staramy się, aby akwizycji w przyszłości było mniej, a raczej konkretniejsze niż odwrotnie, choć tutaj decydująca jest ostatecznie atrakcyjność aktywa” – powiedział Sieczkowski.

Strategia Selvity na lata 2020-2023 zakłada zwiększenie przychodów do 300 mln zł, utrzymanie stabilnej marży EBITDA oraz ponad 1 mld zł wartości rynkowej w 2023 r.

Skonsolidowane przychody Selvity z działalności operacyjnej wyniosły 223,5 mln zł w I-III kw. br., co oznacza wzrost o 113% r/r. EBITDA i zysk netto grupy (bez uwzględnienia wpływu niegotówkowego programu motywacyjnego) wyniosły odpowiednio 57,9 mln zł oraz 28,8 mln zł, wobec 25,3 mln zł oraz 14,5 mln zł rok wcześniej.

Przychody na rzecz klientów z działalności usługowej w Polsce wyniosły 104 mln zł, co oznacza wzrost o 23%, EBITDA segmentu wyniosła 24,4 mln zł, przy marży 22% (bez wpływu programu motywacyjnego).

Fidelta, będąca częścią Grupy od stycznia 2021 r., w trzech kwartałach 2021 r. zaraportowała 91,3 mln zł przychodów operacyjnych (+19% r/r) oraz 27,9 mln zł EBITDA, co oznacza marżę w wysokości 30,5%.

Przychody Ardigen na rzecz klientów zwiększyły się o 72%, do 21,7 mln zł, przy EBITDA 5,7 mln zł (marża 23,8%).

„Jesteśmy zadowoleni z tego, na jakim poziomie generujemy wszystkie marże. Zakontraktowanie, jakie mamy teraz pokazuje, że będziemy bardzo zajęci do samego końca roku i ta dynamika będzie dotyczyła całego roku. Jednocześnie prowadzimy mnóstwo działań, by móc kontynuować ten dynamiczny rozwój w kolejnych kwartałach” – powiedział Sieczkowski.

Portfel zamówień na rok 2021 Grypy Selvita wynosił 296,8 mln zł wg stanu na 18 listopada br. i był wyższy o 120% w skali roku. Największy wpływ na wzrost backlogu ma uwzględnienie backlogu Fidelta wysokości 122,5 mln zł. Backlogu segmentu bioinformatycznego był wyższy o 69% r/r, a segmentu usługi realizowanych w Polsce o 26% r/r.

Wskaźnik dług/EBITDA wyniósł 1,03x na koniec września wobec 1,34x na koniec czerwca br.

„To pozwala nam patrzeć z optymizmem na rozwój związany z inwestycją w Centrum Usług Laboratoryjnych, ale także ewentualne akwizycje” – powiedział dyrektor finansowy Dariusz Kurdas.

W lipcu br. rozpoczęła się budowa Centrum Badawczego Selvity w Krakowie, na ukończeniu jest adaptacja dodatkowych ponad 2 tys. m2 powierzchni w Zagrzebiu. Spółka planuje również zwiększyć powierzchnię w obecnych lokalizacjach w Krakowie i Poznaniu.

Akcje Selvity (wcześniej Selvita CRO S.A.) zadebiutowały w połowie października 2019 r. na rynku głównym GPW. Wcześniej sąd rejestrowy zatwierdził podział Selvity. Decyzja sądu oznaczała dla Selvita S.A. formalną finalizację procedury związanej z podziałem spółki na dwa niezależne podmioty – Selvita S.A. (wcześniej Selvita CRO S.A.) i Ryvu Therapeutics S.A. (wcześniej Selvita S.A.).

(ISBnews)