Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Dziś rozpoczną się szczepienia przeciw Covid-19 dawką przypominającą dla wszystkich osób, które skończyły 18 lat. Do tej pory z możliwości przyjęcia dawki przypominającej skorzystało ok. 180 tys. osób z obniżoną odpornością i seniorów.
–Jak podaje „GW”, pomysł Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych dotyczący likwidacji stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów wyszedł od Ministerstwa Zdrowia. Krytycznie do likwidacji stażu odniosła się Naczelna Izba Lekarska – zmiana nie była z nią konsultowana.

Rzeczpospolita
–Obecnie do statusu osoby zaszczepionej wystarczą dwie lub jedna dawka szczepionki przeciw Covid-19 (w zależności od jej rodzaju). Trzecia dawka przypominająca podawana jest w celu poprawy, przedłużenia i utrwalenia ochrony i nie ma wpływu na status osoby zaszczepionej. Zdaniem prawników nie można jednak wykluczyć sytuacji, w której państwa członkowskie UE uznają trzecią lub kolejne dawki za obligatoryjne dla potrzeb utrzymania statusu osoby w pełni zaszczepionej.

Dziennik Gazeta Prawna
–Do prokuratury trafiła sprawa ciężarnej, która zmarła z powodu sepsy. Zdaniem prawników reprezentujących jej rodzinę może mieć to związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 20 października 2020 r. – lekarze czekali na obumarcie płodu. Prawnicy broniący prawa aborcyjnego utrzymują, że był to błąd medyczny.
–Senat przywrócił możliwość otwierania kierunków lekarskich na uczelniach zawodowych. Nowela została wcześniej odrzucona przez Sejm z powodu powszechnej krytyki. Obecnie poprawka przeszła w głosowaniach i raz jeszcze trafi do Sejmu.