Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW” – za artykułem opublikowanym przez Wirtualną Polskę – wiceminister sportu Łukasz Mejza w kwietniu 2020 r. handlował maseczkami bez medycznych atestów, utrzymując jednocześnie, że chronią one przed koronawirusem. Ponadto firma, która miała produkować maseczki, nigdy nie istniała.
–W Sopocie otwarto specjalistyczny oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej z blokiem operacyjnym, wart 5,4 mln zł. Wysokość kontraktu z NFZ pozwala jednak tylko na jeden dzień operacyjny w tygodniu.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem części samorządów przyjęto niewłaściwe kryteria w konkursie „Rosnąca odporność” z pulą nagród w wysokości ok. 500 mln zł, w związku z czym nagrody trafią tam, gdzie wyszczepiono proporcjonalnie mniej osób niż w sąsiednich jednostkach.

Rzeczpospolita
–W środę odnotowano 24 239 nowych zakażeń koronawirusem oraz 463 zgony. Zdaniem dr Anety Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW szczytu zachorowań należy się spodziewać w połowie grudnia, z kolei najwyższa liczba zgonów, tak jak w zeszłym roku, spodziewana jest w okolicy Bożego Narodzenia.
–Poseł Czesław Hoc z PiS zapowiedział złożenie do laski marszałkowskiej poselskiego projektu umożliwiającego pracodawcom weryfikację statusu szczepienia pracownika. Sejm zajmie się ustawą najpewniej 1–2 grudnia. Politycy PiS zapowiedzieli, że w projekcie znajdzie się również zapis, który umożliwi szefom placówek medycznych zobligowanie pracowników do szczepień.
–Na przełomie grudnia i stycznia mogą ruszyć prace w Sejmie nad projektem dot. marihuany medycznej, zgodnie z którym ma ona być wytwarzana przez krajowe instytuty badawcze podległe ministrowi rolnictwa.