Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Komisja Europejska zaleca podawanie osobom już zaszczepionym przeciw Covid-19 dawki przypominającej. Dla osób, które przyjęły trzecią dawkę, ważność certyfikatów będzie na razie nieograniczona. Komisja proponuje także, by osoby podróżujące między krajami podlegały kwarantannie lub testom tylko wtedy, gdy nie mają ważnego certyfikatu.

Gazeta Wyborcza
–Mimo że żadne towarzystwo naukowe nie wymienia amantadyny w swoich rekomendacjach dot. leczenia Covid-19, wiele wskazuje na to, że sprzedaż tego leku w Polsce będzie w tym roku czterokrotnie wyższa niż przed dwoma laty. Jak podaje „GW”, najwyższą sprzedaż preparatu odnotowano na Podkarpaciu – było to 65 tys. opakowań od stycznia do końca października br.
–Europejska Agencja Leków pozytywnie zaopiniowała szczepionkę BioNTech-Pfizer przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku 5–11 lat. Są to dwie dawki podawane w odstępie trzech tygodni. Szczepienia w Polsce rozpoczną się w grudniu.
–Z badania opublikowanego w „ESC Heart Failure” wynika, że wśród osób z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka niewydolności serca – należą do nich palenie, otyłość, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe – osoby przyjmujące aspirynę były bardziej narażone na rozwój choroby niż osoby niestosujące tego leku.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem dr. Franciszka Rakowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW w szczycie czwartej fali Covid-19, spodziewanym ok. 5–10 grudnia, liczba dziennie wykrywanych zakażeń może wynieść 36–38 tys. Średnia tygodniowa sięgnie ok. 28 tys. Na przełomie stycznia i lutego liczba zakażeń spadnie do ok. 10 tys. dziennie.