Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Podczas roboczego spotkania przedstawicieli PiS, rządu i opozycji ustalono, że do Sejmu powróci temat Funduszu Kompensacyjnego po niepożądanych odczynach poszczepiennych. Efektami spotkania są również zapowiedź rządu dotycząca modyfikacji dostępu do testów w kierunku Covid-19, które mają być bezpłatne m.in. dla pracowników administracji, oświaty i transportu, a także dodatki dla pracowników niemedycznych, którzy pracują przy pacjentach z Covid-19.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje zespół ds. Covid-19 przy PAN, choć nowy wariant omikron koronawirusa w RPA w czasie kilku dni stał się wariantem większościowym, zastępując deltę, nie jest pewne, że jest to mutacja groźniejsza od dotychczasowych.
–Członkowie zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, w tym część członków Rady Medycznej przy premierze, zaapelowali do prezydenta, premiera, ministra zdrowia oraz marszałek Sejmu i marszałka Senatu o pilne wprowadzenie przepisów umożliwiających pracodawcom kontrolowanie certyfikatów covidowych pracowników oraz ograniczających dostęp osobom bez takiego certyfikatu do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak podaje „DGP”, dziś w związku z pojawieniem się w Europie wariantu omikron koronawirusa zbierze się specjalny sztab kryzysowy, czyli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Państwowego Zakładu Higieny – Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Oszacują oni, jakie zagrożenie może stanowić dla Polski nowa mutacja wirusa i jakie działania powinny zostać w związku z tym podjęte.
–Przerwano badania kliniczne nad immunoglobuliną anty SARS-CoV-2 – kandydatem na lek przeciw Covid-19, ponieważ nie wykazały one różnic w ocenianych parametrach u pacjentów leczonych i nieleczonych immunoglobuliną. Jak mówią eksperci, przerwie to spekulacje dotyczące możliwości skorzystania z osocza ozdrowieńców.