Stowarzyszenie JEDNYM TCHEM! apeluje ws. ustaleń taryfy świadczeń dla pacjentów wentylowanych mechanicznie

Pacjenci z przewleką niewydolnością oddechową są zaniepokojeni rekomendacjami Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, boją się, że świadczenie ratujące życie może zostać im odebrane. AOTMiT przygotowała raport w sprawie ustalenia taryfy świadczeń długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wymagających nieinwazyjnej ciągłej lub okresowej wentylacji mechanicznej w warunkach pozaszpitalnych. AOTMiT rekomenduje w nim zmniejszenie wyceny świadczenia za osobodzień zespołu opieki długoterminowej dla chorych wentylowanych mechanicznie.

Cięcia w stosunku do aktualnej stawki dla pacjentów wentylowanych: powyżej 16h, 8-16h, poniżej 8h, będą wynosiły odpowiednio: -20%, -32%, -62%. W raporcie wskazano na tendencję wzrostową w liczbie świadczeniobiorców, jednak AOTMiT rekomenduje odebranie kolejnych pieniędzy dla pacjentów walczących o oddech.

Przygotowany raport jest dowodem na brak reakcji ze strony NFZ na pojawiające się problemy rosnących oczekiwań płacowych personelu medycznego i pomocniczego, braków kadrowych oraz protestów środowiska medycznego, a przede wszystkim oznacza zmniejszenie wypłacanych środków dla świadczeniodawców. To bardzo niepokojące wnioski – uważa Ryszard Rusnarczyk, prezes Stowarzyszenia JEDNYM TCHEM!.

Dotarły do nas niepokojące wiadomości dotyczące zmian w świadczeniu ratującym życie – wentylacji mechanicznej. Z raportu WT.5403.24.2021 w sprawie ustalenia taryfy świadczeń wynika, że duża część środków na świadczenie gwarantowane obejmujące zespoły długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie zostanie w dużej części obcięta.

Boimy się, że jeśli planowane zmiany wejdą w życie, ograniczą nam dostęp do tego świadczenia oraz znacząco obniżą jakość opieki. Już teraz sytuacja wielu pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej jest dramatyczna – oddziały pulmonologiczne są przepełnione, na dostęp do świadczenia czekamy w bardzo długich kolejkach, wielu z nas i naszych bliskich boi się, że jedyna nadzieja na pomoc nie zostanie nam udzielona na czas.

Nie znajdujemy zrozumienia dla tak ogromnych cięć, które pozbawią nas szansy na życie. Wielu z nas tylko dzięki wentylacji mechanicznej jest w stanie oddychać. Niewydolność oddechowa jest chorobą, która stale postępuje, z dnia na dzień sprawiając, że coraz trudniej jest nam zaczerpnąć oddech. Jeśli świadczeniodawcy zaczną wycofywać się z udzielania nam tego świadczenia, wielu z pacjentów spędzi ostatnie miesiące lub lata swojego życia z perspektywą nawracających i coraz dłuższych duszności, aż w końcu zaczerpnięcie oddechu przestanie być całkowicie możliwe. Zapewniam, że życie z taką perspektywą, z takim wyrokiem jest pełne strachu, lęku niepewności, jest po prostu straszne – czytamy w liście otwartym skierowanym do mediów.