Kvarko zainwestował 1 mln zł w Auxilius Pharma Oncology

Fundusz Kvarko zainwestował 1 mln zł w spółkę farmaceutyczną Auxilius Pharma Oncology. Środki zostaną przeznaczone na stworzenie onkologicznego, złożonego leku generycznego, pierwszego zamiennika w swoim segmencie terapeutycznym, podał Kvarko.

Auxilius Pharma Oncology to 20., finalna inwestycja Kvarko w ramach bieżącego funduszu, współfinansowanego ze środków BRIdgeAlfa, podano.

„Generyk, nad którym pracuje Auxilius, pomimo znaczących wyzwań formulacyjnych nie wymaga badań klinicznych na ludziach, dzięki czemu proces jego tworzenia jest mniej kapitałochłonny. Stąd zdecydowaliśmy się zainwestować w ten projekt, tym bardziej, że spółka ma bardzo doświadczonych naukowców oraz liderów na pokładzie” – powiedziała menedżerka inwestycyjna w Kvarko Ewelina Stelmach, cytowana w komunikacie.

Auxilius Pharma Oncology opracowuje generyczny lek onkologiczny z kategorii tzw. complex generic, czyli specyfiku o formulacji, której odtworzenie jest bardzo trudne. W przypadku wielu leków, dla których upływa termin ważności patentów, w dość krótkim czasie pojawiają się ich zamienniki, tzw. generyki. Jednak skala złożoności leku onkologicznego, będącego na celowniku Auxiliusa sprawia, iż pomimo, że patent na oryginał wygasł 5 lat temu, generyku wciąż nie ma, zaznaczono.

Pozyskane od Kvarko środki spółka przeznaczy na prace badawczo-rozwojowe w projekcie onkologicznym. Według założeń, docelowo doprowadzenie leku do komercjalizacji oznaczać będzie inwestycję rzędu 3 mln euro. Stąd Auxilius już szykuje się do następnej, większej rundy finansowania, a w dłuższym horyzoncie nie wyklucza debiutu na giełdzie, podano także.

„Opracowujemy lek na rzadki nowotwór, na który cierpi ok. 50 tys. osób w USA i Europie. Zastosowany na wczesnym etapie, w wielu przypadkach hamuje rozwój choroby i wyklucza potrzebą dalszego uciążliwego leczenia takiego jak np. chemioterapia. Wprowadzenie opracowywanego przez nas generyku skończy z fatalną sytuacją, w której z powodu monopolu rynkowego i idącej za nim bardzo wysokiej ceny leku, wielu pacjentów pozbawionych jest dostępu do ratującej życie terapii” – powiedział prezes Auxilius Pharma Oncology Jędrzej Litwiniuk.

Jak poinformował, spółka ma już partnera w Kanadzie, który podjął się tego skomplikowanego projektu i mającego docelowo produkować lek.

„W ciągu trzech lat chcemy złożyć wniosek o dopuszczenie go do obrotu w USA, a może także w UE. Jesteśmy na etapie szczegółowej analizy leku referencyjnego czyli tzw. reverse engineeringu. W I kw. 2022 r. zaczniemy przygotowywać autorską formułę” – wyjaśnił prezes.

Kvarko to wrocławski fundusz inwestujący w projekty naukowe i technologiczne bazujące na unikalnych, nowatorskich rozwiązaniach, których model biznesowy cechuje się łatwą skalowalnością. W obrębie zainteresowań Kvarko znajdują się projekty na wczesnym etapie rozwoju, dla których środki inwestycyjne z klasycznych funduszy zasiewowych (seed) lub funduszy venture capital są niedostępne.

(ISBnews)