Morawiecki: Wkrótce przedstawimy kolejny pakiet obostrzeń dla niezaszczepionych

W najbliższych dniach zostanie przedstawiony kolejny pakiet obostrzeń, wprowadzanych ze względu na IV falę pandemii COVID-19, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Obostrzenia będą dotyczyć osób niezaszczepionych.

„Pierwszy zestaw wzmocnienia zaostrzeń przedstawił pan minister Niedzielski nie tak dawno temu, a jutro, albo najpóźniej pojutrze przedstawimy drugi, m.in. taki, który będzie się wiązał z tą sytuacją świąteczną, który będzie odpowiedzią na tę mutację wirusa – na Omikron” – powiedział Morawiecki podczas spotkania z dziennikarzami.

Zapowiedział, że rozważane jest wzmocnienie obowiązku szczepienia dla przedstawicieli niektórych zawodów, a także dodatkowe zaostrzenie obowiązujących już ograniczeń dla osób niezaszczepionych.

„Będziemy wzmacniać te mechanizmy szczepienia, obowiązkowości w przypadku niektórych zawodów, rozważamy również to. Będziemy na pewno dyskutować o wzmocnieniu zaostrzeń w niektórych miejscach dla osób niezaszczepionych w szczególności, po to aby odpowiedzieć we właściwy sposób na tego wirusa” – podkreślił Morawiecki.

Od początku grudnia w hotelach, kinach, teatrach, operze, filharmonii, domach i ośrodkach kultury, obiektach sportowych i basenach może być zajętych jedynie 50% miejsc (przez osoby niezaszczepione, osób zaszczepionych limity nie obowiązują).

Limit osób, uczestniczących w zgromadzeniach i uroczystościach (m.in. w weselach czy komunikach), a także dyskotekach to 100 osób. W wydarzeniach sportowych, organizowanych poza obiektami sportowymi maksymalnie może uczestniczyć 250 osób.

Z kolei w obiektach, w których limit osób zależy od powierzchni czyli w sklepach, siłowniach, klubach, centrach fitness, muzeach na jedną osobę ma przypadać 15 m2. Regulacje te obowiązują do 17 grudnia.

(ISBnews)