Niedzielski: Projekt ustawy dot. modernizacji szpitalnictwa trafi dziś do konsultacji

Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, zakładający m.in. wsparcie szpitali w procesie oddłużenia, profesjonalizację i optymalizację zarządzania placówkami medycznymi oraz powołanie Agencji Rozwoju Szpitali trafi dzisiaj do konsultacji społecznych, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Projekt zakłada, że do szpitali w ciągu najbliższych 5 lat trafi 3 mld zł.

Konsultacje projektu mają potrwać 30 dni.

„Dzisiaj uruchamiamy fundamentalną, jeżeli można tak powiedzieć, reformę polskiego szpitalnictwa. Dzisiaj przedstawimy publicznie do konsultacji projekt ustawy, która – mam nadzieję – będzie swoistą konstytucją szpitalnictwa w Polsce, bo będzie na długie lata określała zasady funkcjonowania szpitali, zasady ich restrukturyzacji, zasady tego, jak szpitalnictwo w Polsce będzie również modernizowane, jak będzie się rozwijało” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że projekt zawiera zestaw regulacji, który ma doprowadzić do poprawy sytuacji szpitalnictwa i sprofesjonalizować zarządzanie nim. Zakłada też wprowadzenie mechanizmu koordynacji, który – jak zaznaczył minister – pozwala w skali regionu i kraju prowadzić skoordynowaną politykę sytuacjach kryzysowych.

Projekt zakłada powołanie Agencji Rozwoju Szpitali, która ma zajmować się m.in. dystrybucją środków europejskich na modernizację szpitali, a wszystkich szpitalom w trudnej sytuacji ma pomóc przeprowadzić proces restrukturyzacji, odpowiadając za aspekty finansowe tego procesu.

Zgodnie z projektem, placówkami medycznymi mają zarządzać „dobrze przygotowani menadżerowie, którzy – jak podkreślił minister – posiadają „odpowiednie narzędzia kontrolingu”. Planowane jest także odejście od finansowania ryczałtowego.

Konsultacje publiczne projektu z samorządami, właścicielami szpitali mają potrać miesiąc.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podkreślił, że sektor szpitalny generuje około 20 mld zł zadłużenia, w tym zadłużenia wymagalne to ok. 2,1 mld zł. Proponowana ustawa ma pomóc w procesie oddłużenia. W ciągu pięciu lat do szpitali ma trafić 3 mld zł, w tym w ciągu najbliższych trzech – 2,5 mld zł. W całym cyklu życia ustawy ma to być ponad 4,5 mld zł.

(ISBnews)