OncoArendi i SyVento mają umowę o współpracy dot. nowej formulacji OATD-02

OncoArendi Therapeutics oraz SyVento podpisały umowę dotyczącą współpracy badawczej, której celem jest opracowanie nowego podejścia terapeutycznego w oparciu o zaprojektowane i opracowane przez OAT inhibitory arginaz z zastosowaniem liposomów nośnika zaprojektowanego i opracowanego przez SyVento, poinformowało OncoArendi. Podpisana globalna i wyłączna umowa licencyjna gwarantuje korzystanie z praw do własności intelektualnej oraz uzyskanie docelowego patentu zapewniającego ochronę nowej formulacji związku OATD-02 przez OncoArendi.

„Najnowocześniejsze nośniki liposomowe rozwijane przez spółkę SyVento mogą znacząco zwiększyć potencjał terapeutyczny OATD-02, naszego innowacyjnego związku, który poprzez hamowanie aktywności ARG1 i ARG2 jest pierwszym w klasie (ang. first-in-class) inhibitorem arginaz” – powiedział dyrektor OncoArendi ds. naukowych Rafał Kamiński, cytowany w komunikacie.

Jak wskazał, projekt w OATD -02 w formie kapsułki postępuje zgodnie z harmonogramem, a rozpoczęcie badania klinicznego u pacjentów onkologicznych planowane jest w roku 2022.

„We współpracy z SyVento planujemy rozwinąć nową formulację nanoliposomalną związku OATD-02 tak, aby uzyskać większe stężenie w mikrośrodowisku guza, w porównaniu do zdrowych tkanek. Dzięki temu spodziewamy się silniejszego efektu przeciwnowotworowego oraz jeszcze lepszego profilu bezpieczeństwa, co planujemy potwierdzić w kolejnych badaniach przedklinicznych, już w 2022 roku” – dodał.

Współpraca to ważny krok w maksymalizacji wartości programu poprzez wydłużenie okresu ochrony patentowej dla OATD-02 dzięki rozwinięciu ulepszonego produktu drugiej generacji, podkreślił także Kamiński.

„W SyVento wierzymy, że proponowane przez nas rozwiązania w obszarze nośników molekuł terapeutycznych (tzw. drug delivery) w połączeniu z innowacyjnymi substancjami, takimi jak te opracowywane przez OncoArendi Therapeutics, pozwolą na rozwój preparatów o bardzo wysokiej skuteczności. Nasza współpraca zakłada rozwój przedkliniczny, a docelowo wytworzenie liposomowej formulacji do badań klinicznych, będącej pierwszym polskim 'nanolekiem’ wyprodukowanym w oparciu o najnowocześniejsze technologie enkapsulacji substancji czynnych w standardzie cGMP” – wskazał dyrektor R&D SyVento Dominik Lipka.

OncoArendi Therapeutics to innowacyjna firma biotechnologiczna specjalizująca się w poszukiwaniu, rozwoju i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapii chorób układu oddechowego i nowotworów. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od kwietnia 2018 r. W 2020 r. miała 125 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)