Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak podaje „DGP”, projekt PiS dotyczący testowania pracowników przez pracodawców w kierunku Covid-19 będzie dawał kierownikom podmiotów leczniczych prawo do wymagania zaszczepienia się od personelu medycznego, nie uwzględni natomiast takiego wymogu wobec nauczycieli i wojskowych.
–Zgodnie z projektem ustawy o Funduszu Kompensacyjnym rekompensaty za NOP-y w związku ze szczepieniami obowiązkowymi mają zostać przesunięte o rok – od 2022 r. wypłacane mają być tylko odszkodowania po szczepieniach przeciw Covid-19. Uwzględniane będą wyłącznie odczyny niepożądane uwzględnione w ulotce producenta szczepionki.

Rzeczpospolita
–Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podczas Kongresu Prawa Medycznego przedstawił zgodną z oczekiwaniami środowiska medycznego propozycję zmian w zakresie systemu „no fault”. Regulacja ma wyłączać wprost odpowiedzialność karną osób wykonujących zawody medyczne. Warunkiem skorzystania z braku takiej odpowiedzialności miałoby być samodzielne zgłoszenie błędu lekarskiego przez medyka.