MZ: 193 przypadki Omikronu. Będą nowe wytyczne dla szkół

W Polsce wykryto dotąd 193 przypadki Omikronu. To wzrost o 7-8 procent w ostatnich siedmiu dniach. „Ten siedmio-, ośmioprocentowy udział Omikronu pokazuje, jak szybko go w Polsce przybywa. Jeszcze niedawno mówiliśmy o udziale na poziomie jednego procenta czy też 2,5 proc. W tej chwili sekwencjonujemy w granicach 2 tys. próbek tygodniowo, ale decyzją ministra Adama Niedzielskiego w najbliższych 2-3 tygodniach będziemy sekwencjonować w granicach 5 tys. próbek tygodniowo” – poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji prasowej.

Najwięcej zakażeń Omikronem wykryto w woj. pomorskim – to 62 zakażenia i w mazowieckim – 53 zakażenia. „Mamy ponadto – przynajmniej – dwa pierwsze przypadki zgonów osób zakażonych Omikronem. Są to osoby z woj. małopolskiego, dwie osoby starsze – w wieku 92 i 85 lat – obaj to o dwóch przypadkach zgonów z województwa małopolskiego, spowodowanych właśnie nową wersją koronawirusa. Były to osoby starsze, ale niezaszczepione” – podkreślał.

Jak mówił Andrusiewicz „ten tydzień będzie decydujący” czy mamy do czynienia już z piątą falą pandemii.

„Ten tydzień będzie decydujący, czy mamy stały trend wzrostowy w zakażeniach. Jeżeli porównamy tydzień do tygodnia, to mamy 10 proc. wzrost zakażeń” — powiedział Andrusiewicz. — „10 województw jest na plusie, porównując tydzień do tygodnia. Niepokojące jest to, że wzrosty zakażeń mają województwa ściany wschodniej”.

„Musimy być przygotowani na piątą falę. Przygotowujemy plany powiększenia bazy łóżkowej. Do soboty wojewodowie mają przedstawić plan powiększenia baz, co sumarycznie ma nam dać 40 tys. łóżek. Jeśli pod koniec stycznia zaobserwujemy dalsze wzrosty, w pierwszej połowie lutego wojewodowie będą musieli przygotować kolejne plany do 60 tys. łóżek” – ogłosił.

Jednocześnie zapowiedział, że będą nowe wytyczne sanitarno-epidemiologiczne dla szkół. Obecnie około 700 polskich szkół jest ogniskami zakażeń. „Główny Inspektor Sanitarny wraz z ministrem edukacji narodowej pracuje nad takim wytycznymi” – mówił Andrusiewicz.