Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Rząd przygotowuje prognozy dotyczące wzrostu zakażeń nowym wariantem koronawirusa – zgodnie z nimi omikron będzie dominującą przyczyną zachorowań pod koniec stycznia, a konieczność równoczesnej hospitalizacji może dotyczyć nawet 60 tys. pacjentów. Mimo to rząd nie zdecydował się, wbrew wcześniejszym sygnałom, na wprowadzenie nowych obostrzeń.
–Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że jego resort przygotował rozwiązanie, które pozwoli wprowadzić preferencyjne ceny gazu dla instytucji publicznych, w tym szpitali. Nie oznacza to jednak końca kłopotów finansowych placówek, ponieważ podwyżka cen gazu pociągnęła za sobą podwyżkę większości cen usług i towarów, np. leków, opatrunków, cateringu.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, PiS wykorzystał informacje pozyskane dzięki systemowi Pegasus – maile ze skrzynki Romana Giertycha – aby przykryć sprawę pozbawionych certyfikatu maseczek zakupionych za 5 mln zł od instruktora narciarskiego, zaprzyjaźnionego z ówczesnym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim
–Zdaniem wirusologa dr. Tomasza Dzieciątkowskiego statystyki zakażeń ze względu na zmniejszającą się liczbę przeprowadzanych testów w kierunku Covid-19 nie są wiarygodne, a liczba zachorowań jest z pewnością niedoszacowana. Bardziej miarodajna jest liczba zgonów spowodowanych koronawirusem, a w tym przypadku Polska jest, po Rosji, druga w Europie.