Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–W niedzielę podano, że w sumie w wyniku pandemii koronawirusa w Polsce zmarły 99 742 osoby, w większości w wieku 70–90 lat. W IV fali pandemii 83% ofiar to osoby niezaszczepione przeciw Covid-19. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców mamy więcej zgonów niż większość europejskich krajów i wszystkie państwa na zachód od Polski.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z prognozy MOdelling COronavirus Spread działającego przy Politechnice Wrocławskiej wynika, że od dziś zacznie rosnąć piąta fala pandemii Covid-19, spowodowana wariantem omikron. W połowie stycznia może to skutkować ok. 150 tys. przypadków dziennie i ok. 800 zgonami. Prognozowany szczyt przypadnie na 20–21 stycznia. Wysoka liczba dziennych przypadków ma się utrzymywać do połowy lutego.
–Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że jest gotowy przyjąć regulacje, które zwiększyłyby skuteczność weryfikacji obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.
–Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że lekarze zza granicy będą musieli spełnić nowe wymogi, aby pracować w Polsce. Są nimi obowiązkowa znajomość języka oraz promesa od przyszłego pracodawcy.