Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, Rada Medyczna zażądała dymisji małopolskiej kurator Barbary Nowak za jej wypowiedź o szczepionkach, publikację stanowiska do poniedziałkowego wieczoru blokował jednak przewodniczący Rady prof. Andrzej Horban. W efekcie niektórzy członkowie Rady rozważali ustąpienie z gremium.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec ocenił, że do wypłat świadczenia w ramach Funduszu Kompensacyjnego może kwalifikować się obecnie ponad 200 przypadków. W pierwszym roku przeznaczono na ten cel 10 mln zł.
–Z danych opracowanych przez Dun & Bradstreet dla „DGP” wynika, że 26,3% szpitali w Polsce jest obecnie w słabej, a 6,5% w bardzo złej kondycji finansowej. Oznacza to, że co trzecia polska placówka mierzy się z kłopotami finansowymi.
–Aby lepiej kontrolować falę zakażeń omikronem, Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć liczbę sekwencjonowanych próbek od pacjentów z 2 do 5 tys. tygodniowo.

Rzeczpospolita
–W 10 ośrodkach w Polsce rozpoczął się pilotaż programu dla najmłodszych uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. Program pilotażowy potrwa do czerwca 2023 r. Umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia podpisały ośrodki w Warszawie, Białymstoku, Bielsku-Białej, Jeleniej Górze, Koninie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.