Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Specjalista chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban przypomniał, że ostatnie stanowisko byłej Rady Medycznej przy premierze głosiło, że należy podjąć wszelkie działania, aby zaszczepić osoby po 60. roku życia przeciw Covid-19. Niezbędne jest również podanie dawki przypominającej, ponieważ zwiększa ona szansę na łagodniejszy przebieg zakażenia.
–Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała poselską inicjatywę umożliwiającą pracodawcy uzyskanie informacji o zaszczepieniu pracownika. Zgodnie z projektem pracodawca mógłby delegować niezaszczepionego pracownika do innego rodzaju pracy, także za niższym wynagrodzeniem.

Dziennik Gazeta Prawna
–Przypominającą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło 8,7 mln Polaków, czyli ok. 22%. Średnia europejska wynosi 30%. Potencjalnie trzecią dawkę może przyjąć jeszcze 12,8 mln obywateli.
–Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że resort planuje skrócić okres kwarantanny i izolacji w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem. Zdaniem ekspertów może to wpłynąć na zwiększenie chęci do szczepień oraz zmniejszyć opór przeciw weryfikacji certyfikatów covidowych.

Gazeta Wyborcza
–Specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii prof. Krzysztof Pyrć podkreślił, że zarówno on, jak i pozostali byli członkowie Rady Medycznej przy premierze nie odżegnują się od udzielania porad i są do dyspozycji, jeśli będzie potrzebna ich merytoryczna pomoc.