Niedzielski: od 15 lutego 7 dniowa izolacja dla wszystkich. Mamy do czynienia z końcem pandemii

„Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii COVID-19, widzimy, że apogeum 5. fali jest za nami. To przesilenie potwierdza codzienny poziom zakażeń, liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirusa. Ta tendencja spadkowa jest stała. Mamy tak naprawdę do czynienia z początkiem końca pandemii” – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej.

„W lutym powinniśmy obserwować znaczne spadki zakażeń. W marcu będziemy mogli podejmować decyzje dotyczące znoszenia części zasad bezpieczeństwa, żeby w czas wiosenny można było wejść w normalnym trybie funkcjonowania” – uważa minister.

Jak dodawał „wzrosty zakażeń nie przekładają się na wzrosty hospitalizacji” oraz spada zapotrzebowanie na tlen medyczny i dlatego zapowiedział, że w ciągu tygodnia zmniejszy się liczba łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID-19 o ok. 5 tys. Obecnie takich łóżek jest ponad 30 tys.

Zapowiedział też skrócenie okresu izolacji dla pacjentów z COVID-19 – od 15 lutego – 7-dniowa izolacja będzie obowiązywać wszystkich (dzisiaj jest to 10 dni).

Także od 15 lutego kwarantanna dla współdomowników będzie trwała „wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny”. Jednocześnie zlikwidowana zostaje kwarantanna z kontaktu. Już jutro resort zdrowia wyśle do osób nią objętych SMS w tej sprawie.

Zmieniają się także zasady kwarantanny dla podróżnych. Przyjeżdżających do Polski będzie obowiązywała 7 dniowa kwarantanna, ale przepis ten dotyczy wyłącznie osób nie posiadających paszportu covidowego.
Dla służb mundurowych i medyków reguły izolacji pozostają bez zmian.

Od 21 lutego, czyli tydzień wcześniej niż wcześniej zapowiadano, wraca nauka stacjonarna do szkół.