Koniec ze szczepieniami w aptekach? Na grypę na pewno

„Apteki całkowicie wycofują się z kontraktowania szczepionek przeciw grypie. Podobnie jak Ministerstwo Zdrowia. W najbliższym sezonie 2022/2023, najbliżej można się będzie zaszczepić w Cieszynie. Tyle, że czeskim” – poinformował na Twitterze Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Przełom kwietnia i maja to czas kiedy hurtownie pytają apteki o zapotrzebowanie na szczepionki na następny sezon. Jednocześnie z dniem 1 kwietnia 2022 r. MZ i NFZ wycofali się z bezpłatnych szczepień. Zarazem zapowiedziano, że w kolejnym sezonie 2022/2023 również ich nie będzie – w aptekach.

„Do mnie tez wczoraj dzwoniła hurtownia ile na nowy sezon chce szczepionek – nie zaryzykowałem… Jestem ciekawy ile dawek zostanie zutylizowane przez zbyt późne uwolnienie stanów i absurdalnie późne dopuszczenie apteki do szczepień przeciw grypie. We IX było mnóstwo chętnych!” – dodaje Łukasz Żyto, farmaceuta.

Warto przypomnieć, że 11 stycznia 2022 weszły w życie wszystkie akty prawne niezbędne do prowadzenia w aptekach szczepień przeciw grypie. Do tej pory w ten sposób zaszczepiło się prawie 7 tys. osób w Polsce.

„W porównaniu z 2 mln osób, które zaszczepiliśmy w aptekach przeciw COVID to może jest mało, ale został wykonany krok w dobrą stronę. Zamieszanie się pojawiło kiedy rząd ogłosił, że szczepionki na grypę będą darmowe, a apteki miały w magazynach te pełnopłatne” – Mariusz Politowicz, farmaceuta, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej. – „W dodatku zarobek na szczepieniach na grypę jest minimalny, dlatego nie dziwię się, że wielu farmaceutów nie chce ryzykować”.

Warto też przypomnieć, że szczepienia przeciw grypie w aptekach zaczęły się dopiero w styczniu, czyli za późno, bo największe zainteresowanie było na jesieni.

W dodatku zgodnie z przepisami od 1 września br. warunki wykonywania szczepień w aptekach się zmienią. W skład powierzchni podstawowej apteki ma wejść pokój opieki farmaceutycznej. To w nim będą docelowo odbywały się szczepienia, ale także świadczone będą usługi w ramach opieki farmaceutycznej.

Dojdą również dodatkowe wymagania sprzętowe:

• umywalka z baterią z ciepłą i zimną wodą, a w przypadku braku możliwości jej instalacji – umywalka mobilna,

• dozownik z mydłem w płynie,

• dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym,

• pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki

• miejsce pozwalające na pozostawienie odzieży wierzchniej pacjenta poddającego się szczepieniu.

Nie wszystkie apteki, które zdecydowały się na wykonywanie u siebie szczepień (jest to ok. 15 proc. z wszystkich aptek w Polsce) mają odpowiednie warunki lokalowe.

W sezonie 2021/2022 na grypę zachorowało 2,4 mln osób. W poprzednim – 2,85 mln, a w latach wcześniejszych – od 4 do 5 mln.
Jako kraj byliśmy w ogonie Europy, jeśli chodzi o wyszczepialność. Przez lata oscylowała na poziomie ok. 3-4%. W poprzednim sezonie ok. 6%, a w minionym ok. 9%.