Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Dziś z inicjatywy polskiego rządu ma się odbyć wirtualne spotkanie ministrów zdrowia z państw UE. Głównym tematem będzie zmiana umowy z dostawcą szczepionek przeciw Covid-19 – Pfizerem. Jak podają informatorzy „DGP”, w spotkaniu chcą wziąć udział m.in. Holandia, Dania, Luksemburg, Francja, Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Litwa, Estonia i Włochy.
–Jak powiedział rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, zainteresowanie funduszem wypłacającym odszkodowania w związku z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi cieszy się wielokrotnie większym zainteresowaniem, niż się spodziewano. W ciągu trzech miesięcy wpłynęło 800 wniosków wobec szacowanych 100–200. Wiadomo, że odszkodowanie uzyska co najmniej 40 osób. W sumie do tej pory wypłacono ok. 700 tys. zł.

Rzeczpospolita
–Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Wynika z niego, że od lipca średnio o 30% zostaną podwyższone minimalne pensje zasadnicze niektórych pracowników sektora medycznego. Projekt przewiduje nowy podział na grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku oraz nowe wysokości współczynników pracy.