To idzie młodość. Jankowski nowym prezesem NRL

Delegaci XV Krajowego Zjazdu Lekarzy wybrali swojego prezesa. Został nim Łukasz Jankowski – były lider strajków rezydentów, prezes Warszawskiej Rady Lekarskiej. To sensacja, po pierwsze ze względu na wiek Jankowskiego, a po drugie do tej pory Prezesi NRL piastowali tę funkcję przez dwie kadencje.

Jedną kadencje – jak do tej pory – w odnowionym samorządzie lekarskim piastował jedynie prof. Tadeusz Chruściel (I kadencja, 1989–1993). Pozostali: Krzysztof Madej, Konstanty Radziwiłł i Maciej Hamankiewicz zostali prezesami przez dwie kadencję.

Jankowski pokonał dotychczasowego prezesa NRL prof. Andrzeja Matyję stosunkiem głosów 252 do 192.

Nowy prezes zamierza postawić przede wszystkim na poprawę wizerunku i prestiżu zawodu lekarskiego.

„Samorząd przyszłości potrzebuje lidera, który słucha, angażuje i skutecznie działa” – podkreśla Jankowski.

„Bardzo się cieszę, że zdecydowałem się kandydować, to bardzo cenna lekcja. Czy podołam nowej funkcji? Jestem przygotowany. Szczerze mówiąc dużo bardziej się bałem startując w wyborach na prezesa izby warszawskiej” – wyjaśnia w rozmowie z ISBzdrowie nowy prezes.

„Wyczuwam na tej sali dużo emocji, to są emocje które pomogą dokonać zmian” – mówił tuż po wyborze.

Łukasz Jankowski to lekarz, specjalista nefrologii, doktorant I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, od roku 2022 po raz kolejny prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Jest też członkiem Naczelnej Rady Lekarskiej.

Jankowski to absolwent podyplomowych studiów menedżerskich „Zarządzanie w Ochronie Zdrowia” na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowo związany z Kliniką Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie. Członek Rady Polityki Zdrowotnej m.st. Warszawy oraz Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Opieka Zdrowotna i Pomoc Społeczna.

454 delegatów na Zjazd wybrało także nowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Wybory wygrał Zbigniew Kuzyszyn, dotychczasowy zastępca Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.