Tygodniowy przegląd informacji ISBzdrowie i ISBnews z rynku medycyny i biotech

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora medycyny i biotechnologii z okresu 6-10 czerwca.

RYNEK MEDYCYNY I BIOTECH

Małpia ospa: Zanotowano pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy w Polsce, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Pacjent znajduje się w szpitalu, został odizolowany. Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, do 8 czerwca zgłoszono 704 potwierdzone przypadki małpiej ospy w osiemnastu krajach Unii Europejskiej i 473 potwierdzone przypadki w dziesięciu krajach spoza UE.

Płace pracowników medycznych: Senat przyjął ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych wraz z poprawką zakładającą m.in. podwyższenie wskaźnika wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich grup pracowników o 0,25. Przyjęte przez Senat poprawki w przypadku każdej z grup pracowników medyczny podwyższają współczynnik wzrostu wynagrodzeń o 0,25 (np. w przypadku lekarzy jest to wzrost z 1,45 do 1,7). Senat wprowadził też poprawkę, zakładającą doprecyzowanie, że „stażysta” i „rezydent” to lekarz i lekarz dentysta odbywający staż czy szkolenie specjalizacyjne.

Pandemia koronawirusa: Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 w okresie 2-8 czerwca wyniosła 1 365. Od początku pandemii łącznie wykonano 54 535 421 szczepień, podało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Od początku pandemii liczba zakażonych koronawirusem wyniosła 6 009 205 osób. Od 2 do 8 czerwca wykonano ponad 51,9 tys. testów na koronawirusa, łącznie wykonano ich ponad 34,1 mln. Liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 22 503 600, zaszczepionych dawką przypominającą – 11 891 697, a trzecią dawką (osoby z obniżoną odpornością) – 225 226.

Telemedycyna: Rynek usług medycznych, odpowiada za 8,5% emisji gazów cieplarnianych w USA, z czego znaczna część generowana jest podczas onkologicznych zabiegów chirurgicznych. Kolejnym źródłem są zbędne procedury medyczne, które można wyeliminować dzięki zdobyczom telemedycyny. Do takich wniosków doszli badacze zUniversityof MichiganMedicalSchool. Odejście od paliw kopalnych na rzecz czystych technologii to tylko jeden ze sposobów na dekarbonizację. Dziś ślad węglowy liczony jest dla poszczególnych gałęzi przemysłu, a jak się okazuje, branża opieki zdrowotnej ma realny wpływ na wysokość emisji gazów cieplarnianych. W USA jest to ponad 8,5%, może się to wydawać niewiele, ale dla porównania transport jest odpowiedzialny za 11% globalnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Receptą może okazać się wykorzystanie telemedycyny oraz skrócenie czasu zabiegów.

ROZWÓJ BIZNESÓW

Mercator Medical: Rada nadzorcza podjęła uchwałę o powołaniu zarządu spółki – z Wiesławem Żyznowskim na stanowisku prezesa – na nową trzyletnią wspólną kadencję rozpoczynającą, podała spółka.

Genomtec: Ocenia, że prospekt spółki związany w planem jej przejścia na rynek główny GPW z NewConnect jest blisko zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), poinformował członek zarządu i CFO spółki Michał Wachowski. Genomtec liczy, że zapowiedziana ostatnio emisja akcji serii, która zostanie przeprowadzona w drodze subskrypcji prywatnej, zostanie zamknięta w lipcu, dodał CFO.

Dr Irena Eris: Marka Pharmaceris należąca do Dr Irena Eris trafi do aptek w kolejnych pięciu krajach: Izraelu, Jordanii, Chorwacji, Rumunii i Portugalii, podała spółka.

TU Zdrowie: Towarzystwo Ubezpieczeń Zdrowie (TU Zdrowie) odnotowało ponad 10 mln zł zysku netto w 2021 r. (wzrost o 64,6% r/r), podało Towarzystwo. Składka zarobiona wraz z przychodami z pośrednictwa w likwidacji szkód na zlecenie innych zakładów ubezpieczeń wyniosła ponad 92 mln zł (wzrost o 15,9% r/r).

Medinice: Liczy, że sprzeda swój pierwszy projekt medtech w przyszłym roku, poinformował ISBtech prezes Sanjeev Choudhary. Jako kluczowe projekty, nad którymi firma obecnie pracuje wymienił: projekt MiniMax, czyli elektroda 2 w 1, służąca do wykonywania zabiegów ablacji prądem; CoolCryo – kriopalikator służący do wykonywania małoinwazyjnej krioablacji kardiochirurgicznej; PacePress – opatrunek uciskowy, którego celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia krwiaka. Pracuje również nad rozwiązaniem EP Bioptom, czyli elektrofizjologiczną elektrodą diagnostyczną do endomiokardialnej biopsji, a także nad AtriClamp – innowacyjną technologią zamknięcia uszka lewego przedsionka serca (LAAO).

Swissmed Centrum Zdrowia: Zarząd złożył do GPW wniosek o wycofanie z obrotu giełdowego akcji spółki, wnosząc jednocześnie, aby akcje zostały wykluczone z obrotu giełdowego z dniem 14 czerwca 2022 r. W końcu maja br. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zezwoliła na wycofanie z obrotu na rynku regulowanym GPW wszystkich akcji spółki oraz określiła termin, po upływie którego nastąpi wycofanie akcji z obrotu na 14 czerwca 2022 r.

PRACE B+R, WDROŻENIA, KOMERCJALIZACJE

Genomtec: Po upływie ustawowego terminu dotyczącego zgłoszenia nowego wyrobu medycznego do diagnostyki in-vitro w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Genomtec uzyskał prawo do wprowadzenia do obrotu na terenie Unii Europejskiej produktu Genomtec ID Respiratory Panel 5-Plex, podała spółka.

Ryvu Therapeutics: Dane kliniczne zaprezentowane podczas dorocznego Kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Hematologicznego (EHA) 2022 wskazują na skuteczność RVU120 jako monoterapii oraz na trwałe korzyści w terapii pacjentów, którzy aktualnie posiadają nieliczne możliwości leczenia, jak również potwierdzają hipotezę odpowiedzi na terapię w molekularnie zdefiniowanej podgrupie pacjentów z mutacjami w genach DNMT3A i NPM1, ocenia spółka. W oparciu o zachęcające wyniki badań, spółka planuje kontynuację eskalacji dawki i dalszy rozwój kliniczny RVU120 zarówno w subpopulacji pacjentów wyselekcjonowanych w oparciu o biomarkery predykcyjne, jak również w szerszej grupie pacjentów cierpiących na AML.

Mabion: Podpisał kolejne rozszerzenie zakresu usług umowy produkcyjnej z Novavax w postaci Specyfikacji Warunków Zlecenia #5 („SOW#5″, ang. Statement of Work). Zakres SOW#5 obejmuje przeprowadzenie badania stabilności produktów pośrednich oraz buforów wytwarzanych i wykorzystywanych w procesie wytwarzania substancji czynnej SARS CoV-2 rS stanowiącej element składowy szczepionki Nuvaxovid. Realizacja prac objętych SOW#5 rozpocznie się niezwłocznie po podpisaniu porozumienia i zakończy w 2022 roku. W ocenie zarządu, podpisanie SOW#5 jest istotne dla Spółki przede wszystkim z uwagi na kolejny stopień rozszerzania współpracy z Novavax, a przeprowadzenie badań objętych obecnym zleceniem dodatkowym ułatwi zarządzanie procesem produkcyjnym realizowanym w spółce w ramach umowy produkcyjnej.

Synektik: Zdecydował o wstrzymaniu realizacji dostawy i uruchomienia sprzętu robotycznego APOTECAchemo, podała spółka. Dezycja związana jest ze sporem „dotyczącym wykonania przez członków konsorcjum t.j. firmy Info-Lider Sp. z o.o. i X3 Soft Sp. z o.o. I etapu prac ( t.j. prac informatycznych polegających na wdrożeniu oprogramowania, wraz z udzieleniem licencji, dostawy i instalacji i uruchomienia wag elektronicznych, integracji oraz przeprowadzenia szkoleń z oprogramowania) objętych umową zawartą w dniu 17 listopada 2021r. pomiędzy Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie a konsorcjum utworzonym przez Synektik S.A i Info-Lider Sp. z o.o. i X3 Soft Sp. z o.o.”, podano w komunikacie.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBzdrowie.pl, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBzdrowie)