MZ: 200 mln zł na doposażenie szpitalnych oddziałów zakaźnych

„Realizujemy program o wartości blisko 200 mln złotych, którego celem jest odnowa oddziałów zakaźnych oraz zakup dodatkowego sprzętu” – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia. Z dofinansowania skorzysta 30 podmiotów z całej Polski, w tym Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach, przed którym odbyła się konferencja.

„Bardzo uważnie obserwujemy jak wygląda sytuacja w Europie oraz jak rozwija się sytuacja zachorowań w Polsce i jesteśmy przygotowani na najgorsze scenariusze, dlatego cały czas inwestujemy w oddziały zakaźne” – wyjaśniał minister.

„Będziemy wzmacniali m.in laboratoria, które działają przy oddziałach zakaźnych” – dodał Niedzielski.

W ramach konkursu o wsparcie finansowe na oddziały zakaźne oraz diagnostykę wybrano 30 podmiotów. Średnia wartość dofinansowania to 7-8 mln zł.

„Wartość dofinansowania mogła wynosić 100 proc., co oznacza, że żaden z podmiotów aplikujących nie musiał posiadać wkładu własnego” – dodawał wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.

Te pieniądze mogą być przeznaczone na przebudowę i modernizację np. stworzenie śluz, izolatek, zakup aparatury do dekontaminacji i dezynfekcji, oczyszczacze powietrza, itp.