NIK składa zawiadomienie do prokuratury ws. respiratorów

„W związku z trwającą kontrolą, NIK złożyła kolejne uzasadnione zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych Ministerstwa Zdrowia. Zawiadomienie dotyczy zakupu respiratorów i zostało złożone do Prokuratury Okręgowej w Warszawie” – poinformowała Najwyższa Izba Kontroli na Twitterze.

„To dziwny sposób postępowania. Resort nie został o niczym powiadomiony, a mimo to informacja ukazała się w mediach społecznościowych” – komentuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa na antenie TVN24.

„Do odzyskania jest jeszcze około 21 mln zł” – uściśla Andrusiewicz.

Jednocześnie stacja podaje, iż prokuratura dysponuje niepotwierdzoną informacją, że nie żyje Andrzej I., właściciel firmy handlującej bronią, który na zlecenie rządu miał w trakcie pandemii dostarczyć respiratory. Firma E&K zobowiązała się dostarczyć 1241 respiratorów za 250 milionów złotych. Do magazynów Ministerstwa Zdrowia trafiło jednak tylko 200 urządzeń. W dodatku – jak wynika z raportów Najwyższej Izby Kontroli – resort zdrowia przepłacał za respiratory przynajmniej dwukrotnie.