Teva zapłaci 4,25 mld dol. za udział w kryzysie opioidowym

Jedna z największych tegorocznych ugód pozasądowych została zawarta w USA – izraelski producent leków generycznych Teva, osiągnął porozumienie, że zapłaci 4,25 mld dol. w ciągu najbliższych 13 lat za jego udział w kryzysie opioidowym w USA.

Jest to porozumienie co do zasady, zaś Teva stanie się jednym z kilku koncernów farmaceutycznych, które osiągnęły ugodę w związku z wielkim kryzysem leków przeciwbólowych w USA. Potencjalne porozumienie określane jako „ogólnokrajowa ugoda dotycząca opioidów” firma wypracowała z grupą roboczą stanowych prokuratorów generalnych i prawników plemion indiańskich oraz innych powodów. Dotyczy ono szeregu spraw sądowych w których pozwanym jest Teva.

Jak poinformowała firma w komentarzu do wyników za II kw. obecnego roku: „Teva zapłaci do 4,25 mld dol. (wliczając w to już załatwione sprawy), plus około 100 mln dol. dla plemion, rozłożone na 13 lat”. Ponad 1,2 mld dol. stanowić będzie cena generycznej wersji leku Narcan, który może odwrócić skutki przedawkowywania opioidów. – Umowa nie oznacza jakiegokolwiek przyznania się do wykroczenia, ale pozostaje w naszym najlepszym interesie, aby pozostawić te sprawy za nami – oświadczyła firma.

Teva była już stroną pozwaną w kilku sprawach sądowych związanych z opioidami i osiągnęła porozumienia z niektórymi stanami.

Kryzys opioidowy zwany także kryzysem leków przeciwbólowych związany był z agresywnym marketingiem przeciwbólowych leków opioidowych, które uzależniały i jednocześnie powodowały częściowe uodpornienie, tak że trzeba było przyjmować coraz wyższe ich dawki. Był największym kryzysem lekowym w branży farmaceutycznej na świecie, który spowodował 500 tys., zgonów w USA i zostawił ponad milion osób z trwałymi uszkodzeniami zdrowia. Efektem była lawina pozwów ze strony ofiar, ich rodzin a także miast, hrabstw i stanów przeciw koncernom i firmom farmaceutycznym, które go wywołały.

Purdue Pharma, uważana przez wielu członków rodzin ofiar, przedstawicieli prawa oraz analityków branży farmaceutycznej w USA za główną siłę napędową kryzysu ze względu na agresywną promocję swojego środka przeciwbólowego OxyContin, złożyła wniosek o upadłość we wrześniu 2019 r., ponieważ stanęła w obliczu zalewu pozwów sądowych, w tym zbiorowych, ocenianych na 5000 spraw. Koncern farmaceutyczny Johnson&Johnson i trzech głównych dystrybutorów – McKesson, AmerisourceBergen i Cardinal Health – zgodzili się zapłacić 24,5 mld dol. w ciągu kilku lat, aby zakończyć ponad 3000 spraw sądowych, jakie przeciw nim wytoczono. Według nieoficjalnych informacji rozmowy z kilkoma koncernami w sprawie ugód pozasądowych są w toku.

(ISBiznes)