Nośniki lipidowe mają pomóc w zwiększenie wchłanialności leków i suplementów

Niska wchłanialność przez organizm leków i suplementów diety to bolączka ich producentów oraz pacjentów. Od poziomu wchłaniania zależy skuteczność leku, a co za tym idzie jego popularność. Grupa wrocławskich naukowców pracuje nad technologią, która ma zrewolucjonizować sposób wchłaniania substancji leczniczych.

Dane z rynku farmaceutycznego nie pozostawiają złudzeń. Ponad 35 procent substancji leczniczych i prozdrowotnych, które obecnie są dostępne na rynku, charakteryzuje się niską wchłanialnością. Co więcej, szacuje się, że ponad 70 procent nowych produktów leczniczych zostanie odrzuconych podczas badań – właśnie ze względu na ograniczone możliwości wchłaniania przez organizm.

„Poziom wchłaniania jest dzisiaj zasadniczym czynnikiem decydującym o powodzeniu i efektywności danego leku czy suplementu na masowym rynku. Niski poziom wchłanialności wielu popularnych suplementów diety powoduje, że ich spożycie ma znikome znaczenie dla ludzkiego zdrowia” – tłumaczy dr Grzegorz Kiełbowicz z wrocławskiej spółki biotechnologicznej Healthcann.

Dr Grzegorz Kiełbowicz oraz dwóch innych naukowców z Wrocławia (dr inż. Tomasz Tronina i dr inż. Paweł Mituła) w 2020 roku rozpoczęli pracę nad technologią, która ma zmienić efektywność przyjmowanych lekarstw oraz suplementów diety. Od samego początku badania skupiły się na związkach pochodzących z konopi, których przyswajalność przez organizm jest wielkim problemem całego przemysłu konopnego. W ciągu dwóch lat powstała technologia (AdvanDrop), która zmieniła jakość produktów leczniczych wytwarzanych z konopi. Istotą tej technologii jest umożliwienie związkom (kannabinoidom) zawartym w olejkach CBD rozpuszczanie się w wodzie.

„Dzięki temu związki zawarte w konopiach działają szybciej i mogą być przyjmowane w wygodnej i dyskretnej postaci, np. w połączeniu z ulubionym napojem lub w postaci pastylek do ssania. Efekt ich wpływu na organizm odczuwalny jest po 5-10 minutach. W przypadku standardowych olejków CBD, po godzinie lub dwóch” – mówi Kiełbowicz.

Wspomniany zespół wrocławskich naukowców został wybrany w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do opracowania nowej technologii, która poprawi jakość produktów z konopi. Prace badawcze mają zakończyć się pod koniec 2023 roku.

„Celem pierwotnym są badania nad związkami z konopi. Jednak w praktyce mamy cel o wiele szerszy. Prowadzone przez nas badania mają już wkrótce rozpocząć nową erę w obszarze profilaktyki i ochrony zdrowia. Zaproponowana przez nas technologia ma pomóc w skuteczniejszym leczeniu chorób przewlekłych, na przykład poprzez poprawę wchłanialności substancji zdrowotnych, tzw. nutraceutyków oraz leków” – wyjaśnia Kiełbowicz.

Istotne zwiększenie wchłanialności leków i suplementów do organizmu ma nastąpić dzięki zastosowaniu technologii nośników lipidowych. To one umożliwią zamykanie substancji aktywnych danego leku w małe pęcherzyki (nanocząstki). Niewielkie rozmiary tych nanocząstek ułatwią i przyspieszą przenikanie substancji leczniczej do układu pokarmowego człowieka.