Szczepienia przeciw HPV od 2023 roku. Zostaną zakupione z Funduszu Medycznego

Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że powszechne szczepienia przeciw HPV rozpocznie się najpóźniej od stycznia 2023 r. „Jesteśmy na ostatniej prostej” – zapewniał Michał Dzięgielewski, dyrektor Departamentu Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia, podczas konferencji inagurującej X Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Podobną deklarację podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu złożył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. „Chcemy, żeby szczepionka przeciw HPV była refundowana od nowego roku” – mówił w Karpaczu wiceminister. Zapowiedział, że resort będzie zachęcał do szczepień.

Wprowadzenie powszechnego, populacyjnego szczepienia było zapowiadane już kilka razy. Problemem powodującym opóźnienie wdrożenia powszechnego programu szczepień okazały się zapisy legislacyjne, które uniemożliwiały resortowi zdrowia zakup szczepionek innych niż obowiązkowe w Kalendarzu Szczepień Ochronnych, a szczepionka przeciwko HPV ma być szczepionką zalecaną.

„Udało nam się pokonać tę przeszkodę. Szczepienia zostaną sfinansowane z Funduszu Medycznego” – wyjaśnia w rozmowie z ISBzdrowie Dzięgielewski.

Warto przypomnieć, że od kilkunastu lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (ang. human papillomavirus). Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Niestety jest ona droga, więc niewiele osób decyduje się na jej zakup. Sytuację ma poprawić właśnie refundacja.

A wprowadzenie szczepień przeciwko HPV jest jednym z priorytetów Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO).

Rak szyjki macicy RSM jest wywoływany przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienie młodzieży w wieku 11-13 lat przeciwko temu wirusowi może skutecznie chronić przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. W Polsce ten nowotwór jest wykrywany rocznie u ponad 2 500 kobiet, a aż 1 600 z nich umiera.

Szczepienie jest tym bardziej wyczekiwane, że wirus HPV wywołuje nie tylko raka szyjki macicy, ale także raka pochwy, sromu, raka odbytu u obu płci. HPV odpowiada także za zachorowania na nowotwory głowy i szyi.

Szczepionki zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom. Szczepionki te są skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane – zapewniają eksperci.