Apteki chcą włączenia do EU4Health

Sieci apteczne skupione w European Federation of Pharmacy Chains (EFPC) apelują o włączenie ich do programu EU4Health. Dziś podpisali petycję do unijnej komisarz do spraw zdrowia Steli Kiriakidu i Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej.

„Apteki dysponują ogromnym potencjałem i są nieodłącznym elementem europejskich systemów zdrowotnych. Oferują pacjentom wsparcie przez 24 godzin na dobę i 7 dni w tygodniu” – czytamy w petycji.

„Aktywnie włączyliśmy się w walkę z COVID-19, można powiedzieć, że znaleźliśmy się na pierwszej linii. Apteki sprzedawały testy na koronawirusa, potem zaczęły szczepić przeciw COVID” – tłumaczy w rozmowie z ISBzdrowie Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

EU4Health to największy w historii program zdrowotny, który w ciągu siedmiu lat (2021-2027) zainwestuje ponad 5 mld euro w poprawę zdrowia w Unii.

Program ma na celu poprawę i wspieranie zdrowia obywateli Unii; ochronę mieszkańców Unii przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami dla zdrowia; udoskonalenie produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów mających znaczenie w sytuacjach kryzysowych; wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej.