Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z danych uzyskanych przez „DGP” w ciągu ostatnich 12 miesięcy na zabieg przerwania ciąży wyjechało za granicę 1,2 tys. Polek, a z aborcji farmakologicznej skorzystało co najmniej 9,2 tys. kobiet – to niemal trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Od marca z pomocy grup zrzeszonych w inicjatywie Aborcja Bez Granic skorzystało też 1,5 tys. Ukrainek. Z legalnej możliwości aborcji w Polsce skorzystało 107 kobiet, czyli 10 razy mniej niż w poprzednich latach – przed ograniczeniem prawa.
–Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej limit dla gospodarstwa domowego, w którym mieszka osoba z niepełnosprawnością, wynosi 2,6 tys. kWh. Zdaniem ekspertów jest to zdecydowanie zbyt niska wartość dla osób, które na co dzień korzystają z urządzeń medycznych zasilanych energią elektryczną. Środowiska zrzeszające pacjentów apelują o wtórne przeanalizowanie limitu i zwiększenie go – przynajmniej o dodatkowe 1,5 tys. kWh.

Dziennik Bałtycki
–Pacjenci mają kłopot z kupnem niektórych leków. Resort zdrowia uspokaja, że trudności mają charakter jedynie tymczasowy. Problemy z dostępnością dotyczą przede wszystkim antybiotyków zapisywanych na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Farmaceuci informują, że w hurtowniach brakuje m.in. leków na bazie fenoksymetylopenicyliny, amoksycyliny i sultamicyliny. Brakuje też preparatów zapisywanych na cukrzycę (np. insuliny), padaczkę, migrenę, a także leków stosowanych w terapii onkologicznej i hormonalnej.