Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W przyszły czwartek w Parlamencie Europejskim odbędzie się wysłuchanie publiczne przed dwoma komisjami europarlamentu, dotyczące „konsekwencji de facto zakazu aborcji w Polsce”. Jednym z inicjatorów wysłuchania jest Robert Biedroń z Lewicy. Z danych, które zostaną zaprezentowane, wynika, że efektem orzeczenia TK z października 2020 r. była śmierć co najmniej kilku ciężarnych kobiet.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem eksperta ds. migracji i polityki migracyjnej Macieja Duszczyka dobrym rozwiązaniem w obliczu przybycia do Polski ponad 7,5 mln uchodźców z Ukrainy byłoby przeprowadzenie miękkiej integracji, a jednym z jej elementów mogłoby być wykorzystanie ukraińskich lekarzy i pielęgniarek do stworzenia systemu wsparcia dla ich rodaków mieszkających w Polsce. To ograniczyłoby kolejki do medyków i zniwelowało jedno z potencjalnych napięć.

Dziennik Polski
–W Małopolsce trwa pilotażowy program profilaktyki nowotworów wątroby prowadzony przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Do współpracy zaprosił on ponad 40 placówek POZ z trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Żeby wziąć udział w przesiewowych badaniach w kierunku zakażeń HBV i HCV, wystarczy mieć ukończone 18 lat.