Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z rzecznikiem praw pacjenta pracują nad rozwiązaniami, które mają polepszyć sytuację pacjenta pragnącego skorzystać z porady specjalisty. Należą do nich m.in. pilnowanie poradni, aby wprowadzały do rejestru prawidłowe dane, wizyty tajemniczych pacjentów oraz weryfikacja, czy pacjent spełnia warunki do wykonania zabiegu. Zdaniem ekspertów pomysły NFZ mogą zostać wprowadzone w życie za 2–3 lata.
–Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Zdrowia Matki i Dziecka w Warszawie wynika, że więcej niż co drugi uczeń drugiej klasy szkoły podstawowej ma nadwagę lub jest otyły. Dotyczy to 38,5% chłopców oraz 32,1% dziewcząt.
–Resort zdrowia postuluje, aby w kodeksie pracy znalazł się zapis znacząco rozszerzający zakres badań lekarskich pracowników. W myśl tej poprawki lekarz medycyny pracy będzie mógł skierować pracownika na dodatkowe badania profilaktyczne, przede wszystkim te dotyczące chorób najczęściej występujących w Polsce, takich jak cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia. Propozycja nie została wcześniej skonsultowana z pracodawcami.

Rzeczpospolita
–Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, z którego wynika, że motocykle ratunkowe, które dotychczas były składową wybranych zespołów wyposażonych w ambulanse, będą mogły jeździć samodzielnie. Dzięki temu dotrą do miejsc, do których nie może dojechać karetka.