Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Coraz więcej uczelni niemedycznych kształci przyszłych lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarki. Tylko w tym roku zgodę na otwarcie takich kierunków otrzymały m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski, Akademia Mazowiecka w Płocku czy Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Eksperci uważają, że uzupełnienie braków kadrowych jest niezbędne, ale widzą też ryzyko ograniczonego dostępu do kadry, ponadto nie wszystkie placówki mają pełne zaplecze badawczo-dydaktyczne.
–Gdyby nie koleje wydłużenie terminu – do końca 2023 r. – do którego trzeba będzie przystosować placówki lecznictwa uzdrowiskowego do nowych wymogów, co najmniej 15% obiektów przestałoby spełniać określone przepisami standardy. Jest to jednocześnie kolejne wydłużenie – pierwotnie zmiany należało wprowadzić do 31 grudnia 2016 r. Nowelizowane rozporządzenie określa m.in. wymagania eksploatacyjne, funkcjonalne i techniczne.

Głos Wielkopolski
–Na poznańskim Grunwaldzie trwa budowa nowej placówki medycznej, w skład której wejdą dwa połączone ze sobą szpitale – Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego i Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego. Władze Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zdecydowały, że nowa lecznica otrzyma nazwę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Koszt jego budowy wyniesie blisko 600 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na 2026 r.