Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Roczniki 12- i 13-latków mają zostać w tym roku objęte bezpłatnymi szczepieniami przeciw wirusowi HPV. Preparat ma być dostępny zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek – w tym roku będzie to ok. 830 tys. dzieci. Urzędnicy mają nadzieję, że program rozpocznie się w pierwszej połowie roku, jednak firmy produkujące szczepionkę sygnalizują, że wciąż nie rozpisano przetargu.

Rzeczpospolita
–W sezonie grypowym 2022/2023 – w okresie od 1 września 2022 r. do 22 grudnia 2022 r. – odnotowano w Polsce 2 043 202 przypadki zachorowań lub podejrzenia zachorowań na grypę. W ostatnim okresie z tego powodu hospitalizowanych było 1 660 pacjentów, z czego połowę stanowią dzieci. Sposobem na walkę z sezonową infekcją mają być ułatwienia dot. szczepień, w tym m.in. wprowadzenie refundowanej recepty farmaceutycznej.
–Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zakłada on m.in. zakaz reklamowania suplementów diety dla dzieci poniżej 12. roku życia. W reklamach nie będzie można wykorzystywać autorytetu zawodów medycznych, a nazwa suplementu nie będzie mogła przypominać nazwy wyrobu medycznego lub produktu leczniczego. Zmiany wynikają z przepisów unijnych.
–W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad przygotowaniem aktów prawnych, które są warunkiem otrzymania pieniędzy z KPO na ochronę zdrowia w kwocie 4,4 mld euro. Jednym z głównych zadań, jakie Polska ma zrealizować dzięki tym środkom, jest reforma szpitalnictwa.